Отличиха най-добрите млади журналисти в конкурса „Гео Милев“ в Стара Загора

Второто издание на Националният журналистически конкурс за ученици „Гео Милев“ събра участници от цялата страна. Той се организира от Община Стара Загора, Центъра за подкрепа за личностно развитие и къща музей „Гео Милев”.

В конкурса се включиха 88 индивидуални участници със 158 творби, 4 колектива с електронни издания и 3 колектива с вестници на хартиен носител от 17 населени места и 13 области .
Младите журналисти бяха разделени в две възрастови групи: до 7 клас и 8 -12 клас.
Жури в състав: Живка Кехайова, председател и членове Зорница Семерджиева, Станимира Димова, Желязко Динев и Стоян Стратиев, разгледа изпратените творби и отличи най-добрите в отделните жанрове.
„ Истинският журналист, независимо от възрастта си знае, че колкото и да е проучвал един проблем, само срещата с участниците в него, може да изгради реалистична картина. Нещо повече, представите за истината могат да са различни, при това без събеседниците непременно да лъжат. Единствено представянето на всички гледни точки, може да създаде основа за търсене на истината.
Срещата с написаното от учениците, включително от най-малките, дава надежда за всички ни, че растат млади хора, способни не само да отразяват, но и да изграждат. Благодарим им!“, коментира Живка Кехайова.
След задълбочено обсъждане и като се съобрази с критериите и статута на конкурса, журито реши да присъди награди и поощрения на следните участници и колективи:

Индивидуално участие:
Раздел Информационни жанрове:

Първа възрастова група:
Първо място –
Магдалена Георгиева Михова – 6 клас, клуб „Медийно студио” – ЦПЛР – ОДК град Кърджали, за интервю „Да преминеш през Африка с велосипед е лудо приключение”
Второ място –
Стефан Атанасов Хараламбиев – 7 клас, ЧОУ „Мария Монтесори” – град Добрич за репортаж „Раждането на принца и просяка”
Трето място –
Никол Илиянова Лилова – 5 клас, ЧОУ „Мария Монтесори” град Добрич, за репортаж „Братската подялба”
Поощрителна награда:
Мария Радостинова Арабаджиева -7 клас ЧОУ „Мария Монтесори” град Добрич за новина „Гаврошовци по съдба”
Даниел Пламенов Петров – 7клас, клуб „Репортери” – ЦПЛР – ЦУТНТ – град Разград

Втора възрастова група:
Първо място –
Анна –Мария Юлиянова Петрова -11клас, ПМПГ „Св. Климент Охридски”, клуб „Медии”, град Монтана за новина „Природо – математическата гимназия спечели четири награди от ученически конкурс”

Второ място –
Полина Петкова и Виктория Колева – 10 клас, клуб „Млад журналист” ЦПЛР град Стара Загора, за интервю Любомир Любенов: „Математиката е навсякъде”
Трето място –
Мелнур Асанова Нуриева – 9 клас клас , СУ „Васил Левски”, клуб „Журналист”, град Севлиево, обл. Габрово – за „Шах с живи фигури”
Поощрителни награди:
1.Клуб „Млад журналист” при ЦПЛР град Стара Загора – за интервю с Яна Маринова „Филмите отварят душата”
2.Борислава Иванова Борисова – СУ „Васил Левски” 9 клас, клуб „Журналист”, гр. Севлиево, за статия „Поглед към миналото с устрем към бъдещето”
Раздел Аналитични жанрове:
Първа възрастова група:
Първо място –
Теодора Християнова Миткова – 6 клас, град Варна, ОУ” Черноризец Храбър”- за „Любов с аромат на рилска иглика”
Второ място – не се присъжда
3 награда-не се присъжда
Поощрителна-не се присъжда

Втора възрастова група:
Първо място –
Кристиян Моис Юлзари – 9 клас, АГ „Гео Милев” град Русе – за „Насилието в училище – скрита епидемия”
Второ място
Николай Светлозаров Лазаров – 9клас, ПГХТТ, клуб „Клио” град Пловдив -разследване „Човек е обучен да бъде свободен”
Трето място
Виктория Пламенова Недялкова – 8 клас, СУ „М. Райкович”, гр. Дряново за коментар „Разделението на хората”
Поощрителни:
1. Борислава Лазаринова Лазарова – 11клас ПМГ „Св. Климент Охридски” град Монтана за коментар „Забравихме ли истинската цел за спорта”
2. Иван Колев – 16 г. – ЦПЛР Стара Загора, клуб „Млад журналист” за рецензия за филма „Жокер”

Раздел Художествено – публицистични жанрове:
Първа възрастова група:
Първо място –
Даниел Пламенов Петров -7 клас, клуб „Репортери” – ЦПЛР – ЦУТНТ град Разград за есе – „Морски вълнения”
Второ място –
Илиана Красимирова Влахова – 5 клас, СУ „Н. Й. Вапцаров” гр. Хаджидимово за есе- „Отворих сърцето си за теб”.
Трето място –
Анелия Илиева Спахиева – 6 клас. Град Хаджидимово, СУ “Н. Й. Вапцаров” за есе-„България е моята съдба”.
Поощрителна награда :
Мелда Абдул Беляйдин – 6 клас, клуб „Репортери”, ЦПЛР– ЦУТНТ – град Разград за очерк „Дряново – селото на моите деди”

Втора възрастова група:
Първо място –
Анатея Станимирова Георгиева -12 клас, ПГХТТ, Пловдив, клуб „Клио” за история „Домът – убежище на нашето сърце”
Второ място –
Елеонора Великова Добрева – 8 клас, СУ „Никола Й. Вапцаров”, гр. Петрич, за есе – „Къща музей Ванга – един от символите на нашия град”
Трето място –
Лилия Кирилова Ангелова -12клас, ФСБГ „Васил Левски” град Монтана за есе „Миналото на Чипровци – източник на самочувствие и патриотизъм”
Поощрителни награди:
1. Калина Стайкова – 9 клас, Клуб „Литературно творчество” – ЦПЛР – ОДК град Кърджали за очерк „Момичето с име на победа”
2. Ралица Стефанова Голева – 8клас, ЛК „Касталия”, град Варна – ЦПЛР – ОДК, за есе „Градът на спасението”

Награда „Добрата новина” :
Маргарит Тасков – 12 клас, ПГО „Елисавета Багряна”, град Бяла Слатина за интервю „110 години от създаването на ПГ „Елисавета Багряна”

Колективно участие:
Вестници на хартиен носител:

Първа награда -в-к „Находки” – Младежки медиен център „Касталия” – ЦПЛР – ОДК град Варна
Втора награда – в-к „ ВаЗ буки веди”, СУ „Иван Вазов”, град Плевен
Трета награда –в-к „ Приятели плюс”, клуб „Медийно студио”, ЦПЛР – ОДК, град Кърджали
Вестници в електронен вариант:

Първа награда – в-к „Профили”, СУ „Константин Преславски” град Варна
Втора награда – в-к „Вапцаровски глас”,клуб „Журналисти в действие”, СУ „Никола Й. Вапцаров”, град Хаджидимово

Трета награда – в-к „Алеко”, СУ „Алеко Константинов”, град Пловдив

Поощрителна награда – в-к „Междучасие”, ПГО „Елисавета Багряна”, град Бяла Слатина

Награда за най – добър екип: – Екипът на в-к „Находки” – Младежки медиен център „Касталия”- ЦПЛР-ОДК, Варна
Специална награда за най – добре представил се участник от град Стара Загора –клуб „Млад журналист”- ЦПЛР, Стара Загора
Специална награда на къща – музей „ Гео Милев” град Стара Загора:
Мартина Пламенова Пеева – 9 клас, клуб „Репортери”, ЦПЛР – ЦУТНТ, град Разград