Повечето от сънародниците ни биха платили по-висока цена за яйца от ферми, осигуряващи по-хуманни условия за кокошките, но малка част знаят как да разпознаят по-етичните яйцаБолшинството от пълнолетните българи – 89% – смятат за неморално отглеждането на кокошки в клетки, след като има по-хуманни алтернативи. Това сочат данните на агенция „СОВА ХАРИС”.
По данни на Българската агенция по безопасност на храните близо 68 % от капацитета на фермите за кокошки-носачки у нас е за клетъчно отглеждане. В тези ферми се отглеждат около 3 милиона птици. Останалите използват алтернативни системи – подово, свободно или био отглеждане – считани за по-хуманни. В Европейския съюз под 50% от кокошките за яйца се отглеждат в клетки.
Според проучването 85,5 на сто от пълнолетните българи са на мнение, че условията на отглеждане на кокошките имат ефект и върху качеството на яйцата. Убежденията на гражданите не се променят и предвид евентуалните по-високи цени, с 81,4% споделящи, че биха платили повече за яйца от ферми, осигуряващи по-хуманни условия за кокошките. Едва една пета обаче споделят, че знаят какво означават кодовете върху яйцата, показващи кой е видът отглеждане и дали става дума за яйца с код 3 – от клетъчно отглеждане.
Към момента над 2000 корпорации по света са публикували етичен ангажимент, с който да се откажат от продажбата и употребата на яйца с код 3 – от ферми с клетки. У нас като част от „Разперени криле” над 27 фирми са публикували такъв ангажимент, включително водещи вериги супермаркети в страната.