Ръст в търсенето на къщи в селата около Стара Загора регистрират брокери в региона. В самия град купувачите предпочитат новото строителство, но в района около града нарастват сделките, както с по-нови, така и със стари имоти. През настоящата година броят на сделките с къщи в Старозагорско е с около 67% по-голям спрямо миналата.
Брокерите обясняват засиления интерес към покупка на къщи с коронакризата и наложената промяна в начина на живот на много хора. “Пандемията отключи някакъв естествен инстинкт у хората за лична и неприкосновена среда на обитаване, каквато един апартамент не може да предостави”, коментира председателят на Национално сдружение недвижими имоти Стара Загора Бисер Орлов.
Има интерес към покупка на всякакъв тип имоти в малките населени места около Стара Загора – стари къщи за реновиране, нови завършени постройки, празни дворни места и терени за строителство. Най-предпочитани са имотите в селата от т. нар. Северна дъга – Борилово, Сулица, Малка Верея, Кирилово, Пряпорец, Ново село и Старозагорски бани. Наблюдава се и интерес към селата на юг от Стара Загора, където цените на къщите са нараснали почти двойно от началото на пандемията. Поскъпване в рамките на 20% има и в селата на север от града. Конкретните цени на предлаганите на пазара къщи са в доста широки граници и зависят от това преди колко години е вдигната сградата, качеството на строителството, големината на двора и локацията. Кризата, свързана с COVID-19, не е подминала пазара на наеми в Стара Загора. Хората, които търсят имот под наем, са по-малко спрямо ситуацията преди пандемията. Това доведе до спад в размера на наемите. Ако преди ковид кризата обзаведен апартамент с две спални можеше да се наеме за между 700 лв. и 800 лв., сега месечния наем на същия имот е между 500 лв. и 600 лв.
По отношение на развитието на жилищното строителство, един от основните приоритети на града е да се разширят зоните за индивидуално строителство – Железник, Самарите, на изток от парк “Бедечка”. Много от сделките за покупка на имоти в Стара Загора се сключват с банкови заеми. Това води да увеличение на отпуснатите от банките средства по ипотечни кредити.