Завод за преработка на rdf отпадъци компенсира закриването на мините

Завод за преработка на rdf отпадъци компенсира закриването на мините край Стара Загора. Първоначалната било решено такъв да има в София, но вероятно ще се изгради в Стара Загора. Идеята е свързана със зелените планове на ЕС и предстоящото затваряне на въглищните мини и спирането на замърсяващите тецове, което ще наложи заместване с нови енергийни мощности и намиране на друг поминък на хиляди работници.

Общинските съветници в Стара Загора са против изграждането на такъв завод. На последното си заседание те са приеха декларация . “Настояваме за стриктно спазване на дадените от закона гаранции, а именно – прецизно съблюдаване на предвидената от Закона за опазване на околната среда процедура по задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), при осъществяване на всякакви инвестиционни намерения, във връзка с изграждане на инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни отпадъци чрез изгаряне”.

“Настояваме процедурите да се провеждат при пълна прозрачност и надлежно текущо информиране на обществото, както чрез своевременно уведомяване на всички заинтересовани органи на местното самоуправление”, категорични са общинските съветници.

“Ако така както е предвидено след 2025 г. да настъпят катаклизми за производството на електроенергия и специално за “Мини Марица Изток”, за региона това ще бъде пагубно, но пагубно и за държавата, защото между 30 и 40% от електроенергията се произвежда от “Мини Марица Изток”, коментират от града на липите. Досега се говореше, че в Маришкия комплекс ще бъде изградена мощна парогазова централа. Но правителството “Петков” вече обсъжда с Европейската комисия нова визия по темата.

С комплекса “Марица Изток” са заети близо 100 000 човека. По данни на местния бизнес близо 800 от фирмите в региона са пряко свързани с дейността на мините и тецовете. Реално това означава, че голяма част от домакинствата в региона ще останат без поминък. Те биха могли да се преназначат на работа именно в бъдещия завод за преработка на rdf отпадъци.

Работи се за максимално удължаване на живота на мините и прилежащите централи. Ако те искат да се модернизират или да сменят използваното гориво, трябва сами да го решат. Едно е сигурно, парите, които можем да получим от ЕК, са изключително необходими и благодарение на тях можем да се възстановим от загубите в различните сектори.

Фонд за справедлив преход ще помогне на страните от ЕС да се справят със социалното и икономическото въздействие на прехода към неутралност по отношение на климата. Специално внимание се обръща на най-слабо развитите региони, най-отдалечените територии и островите. Поемането на ангажимент за неутралност по отношение на климата до 2050 г. е условие за финансова подкрепа. Инвестициите, свързани с изгаряне на отпадъци и изкопаеми горива, се изключват от обхвата на безвъзмездните средства. Въвежда се Зелен механизъм за възнаграждение за най-бързо действащите държави членки.

Пакетът включва 7,5 млрд. евро до 2027 г. и допълнителни 10 млрд. евро от Инструмента на ЕС за възстановяване. За да бъдат допустими, проектите трябва да са съсредоточени върху икономическа диверсификация, преструктуриране или създаване на работни места или трябва да допринасят за преход към устойчива, неутрална по отношение на климата и кръгова европейска икономика.