Всеки трети човек си изхвърля цигарените фасове на улицата

Всеки трети човек си изхвърля цигарените фасове на улицата. Взети поотделно, те могат да изглеждат незначителни, но събрани заедно се превръщат в един от най-големите замърсители за околната среда. Разграждането на всеки един фас може да отнеме от 3 месеца до 15 години.

Цигарените фасове са почти навсякъде. Смята се, че всяка година се изхвърлят около 4,5 трилиона цигари и този тип боклук се нуждае от десетина години, за да се разпадне.

Много пушачи не са наясно с екологичните последствия от неправилното изхвърляне на цигарени фасове в околната среда. Филтрите съдържат целулозен ацетат , който е вид биопластмаса.

Въпреки че в тях се съдържат остатъчни вредни вещества от дима сред горенето, те са в толкова малки количества, че не оказват негативно въздействие върху природата. Проблемът със замърсяването на природата се крие, обаче, в материала, от който те са направени, и в генерирането на огромно количество отпадъци, изхвърлени неправилно в околната среда.

Един от всеки 4-ма пушачи хвърлят фасовете си на земята, защото смятат, че това е нормален начин за изхвърлянето им.

Само 13% от пушачите в световен мащаб знаят, че филтрите на цигарите са изработени от биопластмаса, а 75% смятат, че са изработени от хартия или памук. В световен мащаб пък всяка година 2% от 32-та милиона тона неправилно изхвърлени пластмасови отпадъци, са цигарените фасове, а това са цели 640 000 тона. Според специалистите ако замърсяването с цигарени фасове продължи със същите темпове, в следващите 10 години в океаните ще има повече фасове, отколкото риби.