Сателитните наблюдения и моделирането на водните течения до този момент не дават повод за притеснение за качеството на водата по българското Черноморие, съобщават от Миностерството на околната среда и водите.
Ведомството осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка”, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
По обобщени данни от последните анализи, в които е включена актуалната прогноза за времето от 6-ти до 24-ти юни, от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона и от сателитни наблюдения, не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване. Изпратените нови данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до Басейновста дирекция на района на Черно море около Одеса също не засичат замърсявания в акваторията на Черно море на Република България.
От екоминистерството напомнят, че министърът на околната среда и водите Юлиян Попов е възложил още на 8 юни засилен мониторинг на крайбрежните морски води на Басейнова дирекция „Черноморски регион” (БДЧР) – Варна и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), който се провежда в три пункта в крайбрежните морски води – Дуранкулак, Шабла и Калиакра, като същевременно МОСВ създаде допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона.
В извършвания към момента мониторинг се включват допълнителни показатели, за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. Мониторингът се извършва веднъж седмично в брегови пунктове. Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни.
Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий, а в отговор на нововъзникналата ситуация са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.). До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.
Честота на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води, посочват още от ведомството.
Резултатите ще бъдат своевременно предоставени на компетентните органи, съобразно необходимото време за анализ на определените показатели в пунктовете.
МОСВ всекидневно обменя информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море. На 16 юни министър Попов координира съвместни действия последователно с румънския и украинския си колега.