Европейската потребителска организация и нейни членове от 13 държави включително Асоциация Активни потребители от България сезират органите на Европейския съюз за подвеждаща търговска практика. Потребителските организации забелязаха, че големи търговци на минерална и бутилирана вода, разпространяват продукти с етикети, които рекламират пластмасовите бутилки като екологични и напълно рециклируеми. Според анализи тези твърдения отговарят на европейските критерии за нелоялни търговски практики.
Средностатистическият европейски потребител изпива около 118 литра бутилирана вода годишно, като 97% от тази вода идва в пластмасова опаковка. Бутилките от напитки са един от основните източници на замърсяването с пластмаса по европейските плажове. В индустрията се ползват много и разнообразни твърдения за рециклируемост, които според проучванията са твърде неясни, неточни и/или недостатъчно обосновани. Трите основни са:
– “100% рециклируема бутилка”: Истинността на този двусмислен термин зависи от много фактори, като например наличната инфраструктура за събиране на отпадъци, ефективността на процеса по сортиране или подходящи механизми за рециклиране. Възможността за рециклиране на корпусите на бутилките за напитки от PET се оценява на едва 50 % в ЕС, а шансът ви отново да се превърне в бутилка – на около 30 %.
– “100% рециклирана бутилка “: Грешно е да се предполага, че цялата бутилка е изработена от рециклирани материали. Факт е, че капачките не могат да бъдат изработени от рециклирани материали по силата на законодателството на ЕС , а за етикетите рядко се използват рециклирани материали. Освен това добавянето на първична пластмаса (т.е. нерециклирана пластмаса) към тялото на бутилката най-често се прави, за да подсили материала.
– Използване на измислени символи за екологичност: Затворен цикъл, зелени лога или изображения на природата се използват за брандиране на много бутилки за вода в Европа. Те внушават фалшивата представа за екологична неутралност, безкраен кръговрат на пластмасата и дори могат да създадат впечатлението, че бутилките ще имат положително въздействие върху околната среда.
Европейската потребителска организация и нейните членове подадоха жалба до Европейската комисия и мрежата от органи за защита на потребителите, част от които е Комисия за защита на потребителите в България, с призив да започне разследване.