Красимир Илев „полетя“ край Еверест отново, този път с рекордно малък парашут. “Всички ми казваха, че това е лудост, за това и не го споделих на много от близките ми.“, заяви 60-годишният парашутист.
Малко повече от година след първото приключение на българския парашутист Красимир Илев, край най-високия връх в света, той отново бе в Непал и скочи още три пъти от височина над 7 000 метра.
И сякаш това не му бе достатъчно предизвикателно, Красимир реши този път да го направи с изключително малък парашут.
Миналата година Красимир Илев стана първия българин, скочил с парашут край Еверест. А преди броени дни,казанлъчанинът стана първия в света, който се осмели да скочи с може би един от най-малките парашути по размер, край хималайския гигант.
Куполът на парашута на Краси е 75 фута. Съвременните учебни парашути са с куполи от 240-280 фута; запалените парашутисти, които са натрупали опит, скачат с куполи 120-170 фута, а професионалистите в бранша си позволяват да паднат под 90, но в зависимост от условията.
Красимир бе повикан отново от организацията „Parabellum Tactical Training”, която организира тандемни скокове край Еверест на бивши военнослужещи от английската армия, някои от които са инвалидизирани. Мисията на единственият българин в групата е да скочи заедно с тях и да заснеме преживяването.
Илев споделя, че площадката за приземяване се намира на изключително голяма височина – над 3 700 м., прави скоковете доста сложни. И е нужно оборудване с кислородни апарати заради разредения въздух.Допълнителни препядствия са изключтелно трудния и неравен терен, сложните въздушни течения и силата на вятъра, която на височина над 7 000м. достигаше до 42 възела.Именно затова почти всички използват по-големи по размер куполи, които да осигурят по-меко и съответно по-безопасно приземяване.
Красимир Илев е родом от Стара Загора, но парашутизмът го води в село Овощник, където е домът му и до днес. Занимава се с парашутизъм от 16-годишен. Дълги години е национален състезател по парашутизъм с множество успехи и олимпиада зад гърба си, а в последствие става инструктор. От 2007 г. работи в Испания като парашутист и инструктор, а в момента основно е ригер.
С близо 18 000 скока и 60 лета зад гърба си Красимир не спира да лети, като уменията и успехите му го правят познато име в бранша по целия свят.