Балетът “Кристалният дворец” на 7 и 8 март

На 7 и 8 март на сцената на Държавна опера-Стара Загора от 19 часа ще бъде представен балетът „Кристалният дворец” от Алексей Шор.  Хореографията е на Екатерина Миронова, редакция и постановка Анелия Димитрова и Ромина Славова, диригент Виктор Крумов, художник Денис Иванов, солисти и кордебалет на Държавна опера-Стара Загора, оркестър на Държавна Опера-Стара Загора.

Балетът „Кристалният дворец” по музиката на съвременния американо-малтийски композитор Алексей Шор е амбициозен танцов проект, който влиза в афиша на балетната трупа на Старозагорската опера през октомври 2023 г.

Балетът ”Кристалният дворец” разказва трогателната любовна история на придворните шутове. Действието се развива в Русия през 18-ти век по време на управлението на императрица Анна Йоановна. Основното в балета са човешките отношения в „Кристалния дворец“, свят, в който всичко е крехко. Интересно за зрителя е, че императрица Анна е реално съществуваща историческа фигура и е основател на руското балетно училище, сега – прословутата Балетна академия „Агрипина Ваганова”. Императрица Анна Йоановна обичала пищните тържества и необичайните забавления и трогната от чувствата двама от своите придворни шутове, решила да ги ожени в леден дворец, построен на река Нева.

СЪДЪРЖАНИЕ:

Първо действие: В първа сцена двамата влюбени са в Райската градина. В едно прекрасно адажио те разкриват любовта и отдадеността си. Появява се Амурче и ги пронизва със своята стрела.;

Сцена втора: Звучи ловен рог. Приближава императорската ловна свита – придворни, ловци, слуги. Появява се императрицата (Ролята изпълнява младата Анастасия Алтухова от хора на операта). Чуват се изстрели;

Сцена трета: Ранно утро в Зимния дворец в Санкт Петербург. В будоара на императрицата Анна Йоановна влизат слугите и фаворитите. Анна е заета с държавните дела. Тя заповядва да се създаде Кадетския корпус, изпраща Витус Беринг – руски мореплавател, офицер от руския флот на експедиция в Камчатка, дава разпореждане за създаване на танцово училище по молба на Жан-Батист Ланде (френски балетист, балетмайстор, педагог, пристигнал в Русия през 1730 г. където остава до смъртта си през 1748 г., основоположник на руското балетно изкуство). Балерина и млади възпитаници на маестрото разучават първите балетни стъпки. Постепенно всичко се превръща в домашен театър;

Сцена четвърта

В парка пред двореца се събират придворни. Предстоят празненства и карнавали. Тук е императрицата, заобиколена от свита и шутове. Започва театрално представление. Живите картини се сменят една след друга. Танцуват цветя, пеперуди, райски птици, шутове. Накрая се появяват влюбените. Анна е развълнувана и умилена от нежните чувства на влюбените шутове. Това е повод за поредно празненство. Тя обявява сватбата и нарежда да се построи Леден кристален дворец на река Нева, между Зимния дворец и Адмиралтейството. „Всички са поканени!“. Оперната дива (в ролята Олена Арбузова ) пее ода „В прослава на Анна!“

Второ действие

Сцена пета: Оперната дива в образа на Бялата дама пристига в ледената цветна градина. С голям сватбен воаяж тук пристигат императрицата с младоженците. Феята на ледената цветна градина подарява на булката сватбен воал, а императрицата – клетка с райски птици. Сватбеният кортеж шумно се оттегля. В кристалния леден дворец остават завинаги само двамата влюбени, нежно запленени един от друг.