От 10 април Община Стара Загора стартира дейностите по дезакаризация на тревните площи. Те ще се извършват по график. Ще се пръска срещу кърлежи на територията на площите за обществено ползване в града и по селата – детски градини, паркове, междублокови пространства , футболни и спортни игрища, гробищни паркове.
Препаратите, с които ще се третира, са безвредни за хора и животни, но въпреки това, се препоръчва поне 24 часа да не се навлиза в зелените площи след тяхната обработка. В тъмните часове от денонощието ще се пръскат с препарат парковете, а детските градини и ясли ще бъдат обработени през уикенда.
С повишаването на температурите и влажността, всяка пролет нараства опасността от ухапвания на кърлежи. Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по-рядко чрез смачкване с пръсти и попадане съдържимото на кърлежа в окото, а за да бъде предадена опасната инфекция са нужни не повече от два дни, твърдят експертите.Специалистите съветват да избягваме навлизането в райони с гъста растителност и да използваме репеленти за предпазване на кожата и перметрин за дрехите, както и внимателно да се оглеждаме най-вече в зоните около врата и слабините, където кърлежите обичат да отсядат.
В случай, че вече се врязъл в плътта, то отстраняването му става с пинсети, а издърпването постепенно без въртене, без третиране на кожата с вазелин, терпентин и др. Кожата след това се третира със спирт, йод и други дезинфектанти, а главният кръвосмучещ след премахването се поставя в шишенце и се носи за изследване. В следващите 30 дни следва лично и лекарско наблюдение за локални прояви като зачервяване, оток, болка на мястото на ухапването и общи прояви, повишена температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.