Три случая на коклюш са регистрирани в област Стара Загора от началото на тази година. За първите 3 месеца от 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая на заболяването, като най-висока е заболяемостта при кърмачета, следвани от децата на възраст 10-14 г.
Заболелите в област Стара Загора са на 8 г., 17 г. и 1 месец. Двама от заболелите са с данни за проведена имунизация, а третият е в извън имунизационна възраст. В България задължителна имунизация срещу коклюш се извършва общопрактикуващите лекари на втори, трети и четвърти месец с ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит Б.
Реимунизация се провежда на деца от шестнадесетия месец срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и на 12 г. възраст срещу дифтерия, тетанус, коклюш. В имунизационния кабинет на РЗИ – Стара Загора се провеждат задължителни имунизации и реимунизации на лица без личен лекар, здравно неосигурени, бежанци или лица с временен статут на пребиваване всяка сряда от 14.00 ч. до 16.00 ч. Коклюш е силно заразна бактериална болест, която засяга белите дробове и дихателните пътища. Известна е също като магарешка кашлица. Причинява се от бактерия в устата, носа и гърлото на заразеното лице. Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни:
• Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (кихане, течащ нос, слабо повишена температура и лека кашлица).
• В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многобройни краткотрайни изкашляния, последвани от специфичен инспираторен звук – реприз. Пристъпите често водят до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане. В началото симптомите настъпват нощем, после се увеличават през деня и могат да продължат до един или два месеца.
• При малки бебета е възможно да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца). При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко и с разлика в симптомите. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.
Заболяването протича най-тежко при бебета. Неваксинираните бебета и такива, чиито майки не са ваксинирани, прекарват особено тежко болестта. Могат да настъпят усложнения като пневмония, енцефалопатия (заболяване на мозъка), припадъци и дори смърт.
Предава се по въздушно-капков път, когато заразеното лице кашля. Може да се предаде също от лице, което има мека форма на заболяването или от инфектирано лице, което няма симптоми. Често заболяването се предава от по-големи братя и сестри или родители, които го донасят у дома, и така се заразява бебето в семейството.
Всички, които не са ваксинирани срещу коклюш, или при които периодът на активност на ваксината е изтекъл, са изложени на риск от заразяване.
Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация.
Заболяването може да се лекува с антибиотици, което помага и за спиране на по-нататъшното разпространение. За максимална ефективност на лечението обаче, то трябва да започне възможно най-рано, през първите една до две седмици преди да настъпят пристъпите на бързи последователни кашляния.