Меморандумът, който Община Стара Загора подписа преди 4 години с фирма, предоставяща тротинетки за споделено ползване, ще бъде прекратен от днес. Това оповести пред медиите този следобед градоначалникът Живко Тодоров.
„За съжаление, част от хората, които ги управляват, не спазват ограниченията и правилата и създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия. Знаете, че се случиха няколко инцидента, дори на централната пешеходна зона имаше сблъсък. Това е едната причина, а другата е неспазването на меморандума. Ние искаме правилата в община Стара Загора да се следват стриктно, да няма условия за злополуки, да няма проблеми, да няма наранени деца“, мотивира решението на общинското ръководство Живко Тодоров.
„Освен, че този меморандум ще бъде прекратен, ние внасяме и промени в Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора“, допълни кметът.
Тези промени могат да бъдат проследени тук: https://www.starazagora.bg/bg/proekti-na-naredbi/proekt-na-naredba-za-izmenenie-i-dopalnenie-na-naredbata-za-obshtestveniya-red-pri-izpolzvane-na-prevozni-sredstva-i-obshti-ploshti-na-teritoriyata-na-obshtina-stara-zagora-07/2024. Мнения и становища по тях може да изкаже писмено всеки старозагорец на следната електронна поща: n.dikov@starazagora.bg.
„Мерките, които сме предприели по отношение на опазване на обществения ред при използването на индивидуални електрически превозни средства, ще бъдат максималните, които законът ни позволява“, увери на свой ред секретарят на Община Стара Загора Николай Диков.
Принудени сме да приложим тази мярка, защото има множество инциденти и дори не всички са регистрирани, поясни секретарят. „Мога да обявя, че и снощи имаше инцидент с тротинетка, като човекът, паднал от нея, е приет с опасност за живота в болницата“, допълни Диков.
Полицията работи за установяване на извършителя по нашумелия случай с блъснатото на пешеходната зона на Стара Загора дете. На записите, предоставени от Община Стара Загора, лицето е видимо и полицията е впрегнала своя ресурс за установяване самоличността му.
„Няма дисциплина и култура от много ползватели, няма за какво да чакаме да се случи фатален инцидент и тогава да реагираме“, е категоричното мнение на кмета Живко Тодоров. За удареното на самата пешеходна зона дете, където е абсолютно забранено да се управляват тротинетки, извън велоалеята, той коментира с възмущение, че извършителят е избягал от местопроизшествието и продължил невъзмутимо и арогантно да си кара.
„Принудени сме да предприемем тези мерки не, защото искаме самоцелно да налагаме глоби и санкции, а защото виждаме, че общественият ред не се спазва, а преди всичко трябва да предпазим живота и здравето на хората“, припомни Николай Диков.
За популярните зелени тротинетки има множество констативни протоколи, които установяват, че те се управляват от непълнолетни лица, което е в разрез с текстовете в меморандума. „Затова се принуждаваме да се разделим с тях, защото много рядко се ползват по предназначение – екологично и безопасно придвижване на територията на Стара Загора. Били сме свидетели всички как има тротинетки, захвърлени в канала, по съдовете за смет и на най-чудати места. Съжаляваме затова, но не може да се продължи по този начин в община Стара Загора“, дефинира категорично Николай Диков.
„На сайта на Община Стара Загора може да прочетете, че предприемаме и други действия за налагането на санкции в различен размер с подход да бъдат максималните, които законът позволява за съответното нарушение“, оповести още секретарят.
Съвсем скоро администрацията ще огласи и информация, свързана с незаконните сметища с установени нарушители. „Знаете, че от началото на юли имаме бюлетин на общината, в който обявяваме констатираните и санкционирани нарушения, защото нашият фокус е да имаме по-чист, сигурен и уреден град по отношение на обществения ред“, припомни Николай Диков.
Промените в Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора ще бъдат гласувани на редовна сесия през септември, за да се огледат добре от Постоянните комисии на Общинския съвет.
По темата за опазване на обществения ред кметът отбеляза още, че решението на въпроса се съдържа в предложение, направено преди вече 10 г. пред парламента: да бъде създадена общинска полиция.
„В момента общинска полиция няма, смея да го твърдя, има наемна полиция – ние плащаме на МВР, за да може да имаме полицаи, на които да даваме задачи в определеното им работно време. За 1 полицай плащаме в момента 5 хил. лева. За тази сума, ако имаше общинска полиция, както е в Италия, Германия, Испания и в много други европейски държави, кметът щеше да си назначи общински полицаи, да им постави задачи, те да имат по-гъвкави смени и да не се работи само по Закона за МВР, както е в момента“, мотивира се градоначалникът.
Според него, това е истинското решение на казуса, а другото с частни охранители, например, са неефективни палиативни мерки, които също ще костват пари на общината. „Най-добре е парламентът да гласува нашето предложение за полицаи, които ще охраняват обществения ред, да не се слушат политици, които твърдят, че това едва ли не ще превърне кметовете във феодали!“, апелира Живко Тодоров. Той призова медиите да проявят по-голяма активност в предстоящата предизборна кампания и да питат кандидатите за депутати какво ще направят по тези теми, защото не всички инструменти са в ръцете на кметовете сега.