3439 дами с настоящ адрес в община Стара Загора ще празнуват своя имен ден на един от най-големите християнски празници – Успение на Пресвета Богородица. Информацията бе предоставена от Отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора. Празникът се отбелязва на 15 август според Григорианския календар, по народната традиция е наричан още Голяма Богородица.
Най-разпространеното женско име в България е Мария, по данни от националната статистика от януари 2024 г. Неговият умалителен вариант – Марийка, носят 690 жителки на старозагорската община. На други 5 родителите са предпочели варианта Мариа, а 4 са били кръстени Мариам.
Имената Мариана (572) и Марияна (482) също празнуват. Мъжките варианти Мариян (201) и Мариан (82) също ще приемат поздравления.
Най-популярното име у нас има още много разнородни варианти: Мариела (164 жителки на община Стара Загора), Мариета (174 дами), Марио (95 мъже), Марин (367 души) и Марина (201).
Името има и своите съвсем къси разновидности. В община Стара Загора те са представени по следния начин: Мара (71), Мари (8), Маруся (32), Маша (12), Мери (7), Мима (157), Мика (4) и Мира (45).
Тъй като официалното наименование на празника е Успение на Пресвета Богородица, именици са още носителите на личните имена Преслава (64 жителки на община Стара Загора), Преслав (73-ма души) и Панайот (58).
Символиката на празника включва освещаването на обредни хлябове след тържествените църковни литургии, които след това се раздават за здраве и помен на починалите близки. По традиция на този ден се правят родови срещи, а на трапезата се слага курбан за здраве, плодородна година и за избягване на болести и премеждия. Сред празничните ястия са пиле, варено жито, царевица и тиква; непременно се хапват още диня и грозде.
Името „Мария“ е от древноеврейски произход, вариантите на превода му са три: „горчива“, „желана“ и „спокойна“. Освен в България, името на майката на Иисус Христос Дева Мария е най-разпространеното и в света.