Колко години ще трябва да работят днешните тийнейджъри

Близо 37 години ще трябва да работят днешните 15-годишни младежи. Изчислението направиха от Евростат като сравниха очакваната продължителност на трудовия живот в страните от европейския съюз.

С повече от 2 години се е повишила очакваната продължителност на трудовия живот през последните 10 години. След лек спад отбелязан през пандемичната 2020 година, продължителността продължава да расте.

Всички 15-годишни днес ще трябва да работят средно през 37 години от живота си. Мъжете ще работят 4 години и половина повече от жените, но с времето разликата между двата пола бавно се топи.  Според изследване на Европейския център за развитие на професионалното обучение, през следващите 10 години най-много ще расте нуждата от работна ръка в сектора на услугите за информационни и комуникационни технологии.

Най-търсени професии се предвижда за бъдат различните специалисти, асоциираните такива, а на трето място мениджърите. Спад обаче се очаква в търсенето на търговци, чиновници, но най-вече на селскостопански работници.

Ново изследване на Евростат отрежда на страната първо място – у нас през последната отчетена година са се дипломирали най-много лекари на глава от населението. Общия им брой в целия Европейския съюз е близо 70 хиляди, което означава че на всеки 100 хиляди граждани на общността, 15 души и половина са туко що дипломирали се медици.

В България това число е двойно по-голямо, тъй като у нас дипломиралите се лекари на 100 хиляди души население са близо 30.

Снимка: Интернет