С добра новина приключва календарната година за Общинския фолклорен ансамбъл „Загоре“. Той спечели финансиране от Министерство на културата по Програма „Нематериално културно наследство“ (професионални ансамбли и носители на нематериално културно наследство). Целта на Програмата е да насърчи професионалното развитие на фолклора чрез активизиране на дейността на ансамблите в страната.
Договорът е подписан от кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и министъра на културата Найден Тодоров.
Проектът, който ще се осъществи от ОФА „Загоре“ със съдействието на Община Стара Загора, е с наименование „С корени в бъдещето – 70 години ансамбъл „Загоре“. Стойността му е 275 000 лв. и трябва да се реализира до 1 септември 2025 г.
Одобреният бюджет включва финансиране на поредица от инициативи – изложби, образователни събития, създаване на официален сайт. Кулминацията на всички събития през 2025 г. ще бъде осъществяване на юбилейния концерт-спектакъл в Оперния театър, който ще е в три части.
Почти 70 години Ансамбъл „Загоре“ е една от най-разпознаваемите и авторитетни визитки на Община Стара Загора, символ и емблема на родния корен и неизчерпаемата творческа сила на Тракия. Спектаклите – пъстри картини на богатата ни национална култура продължават да даряват радост и наслада на всички ценители на непреходното фолклорно изкуство и съвсем естествен е интересът към ансамбъла да бъде гост във всяко едно от селата на общината.
Дългогодишен е опитът му в управлението и реализацията на проекти, свързани с естеството на извършваната дейност – експедиции по селата с цел издирване на автентични образци на музикалното изкуство и народните носии, съвместни концерти, обучителни програми и семинари, юбилейни изложби и др. Някои от проектите са реализирани самостоятелно, други – в партньорство с училища, детски градини, читалища, професионални и любителски формации, обединяващи хора от различни възрастови групи.
През 2024 година стартира нов проект на Ансамбъл „Загоре“, одобрен и финансиран от Община Стара Загора, за образователен концерт с фокус към най-малките – децата от детски градини и училища. Целта на проекта, наречен „Фолклорна палитра“ е да провокира интерес у подрастващите към непреходното ни богатство – българския фолклор, чрез тематичен спектакъл, в който изпълнителите представят по интересен и достъпен начин своите инструменти, характерните носии, красотата в песните и уникалността на танците от различните области. Образователният проект бе успешно представен пред малчуганите в село Яворово и Лясково, по покана на местните читалища, в ДГ 58 „Звездица“ в кв. „Железник“, както и в ОУ „Свети Паисий Хилендарски“.
Тази година Ансамбълът бе партньор по Националната програма на Министерството на образованието и науката „България – образователни маршрути“. В продължение на четири дни ученици от 10 клас от 144-то СУ „Народни будители“ град София гостуваха на Ансамбъла и разучаваха характерни танци за Тракийската фолклорна област.
Общинският фолклорен ансамбъл „Загоре“ е сред съорганизаторите на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“ – мащабно двудневно събитие в края на август, с хиляди участници от цялата страна – певчески и танцови групи, ансамбли за изворен фолклор и индивидуални изпълнители, които се изявяват на две сцени пред авторитетно жури. В програмата на събора е предвидена и трета сцена, т. нар. „Селски двор“, където оживяват традиционни занаяти, местни обичаи, позабравени ритуали, разучават се хора и песни от всички фолклорни области.
От създаването си до сега Ансамбълът е изнесъл над 8 000 концерта в страната и чужбина, представял е България на международни фестивали в Италия, Франция, Испания, Холандия, Гърция, Турция, Русия, Словакия, Чехия, Полша, Румъния, Германия и Албания. Гастролите на Ансамбъла са истинска наслада за сетивата и оставят след себе си ярки и незаличими дири у многобройните приятели на българския фолклор.
Към настоящия момент главен художествен ръководител на Общинския фолклорен ансамбъл “Загоре“ е Христо Иванов, заместник главен художествен ръководител и диригент на оркестъра е Ангел Чакъров.
Диригент на хоровия състав е Даниела Дюлгерова. Балетмайстор – Мартин Петров и концертмайстор – Мартин Димитров.