Силвия Иванова, машинист в Брикел: Няма мъжки и женски професии, а такива, които са призвание за всеки човек

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ ЖЕНИ СВЪРЗВАТ ЖИВОТА СИ С БРИКЕЛ

Силвия Иванова започва да работи в Брикел още преди 27 години уж за кратко. Дамата е машинист на транспортно-технологични машини. Въпреки че е завършила специалност Електротехника, работата и не е съвсем лека. Тогава тя има 2 деца, за които трябва да се грижи. По-късно децата стават 4, а днес тя определя себе си като една много щастлива майка и реализиран професионалист.

 

Как започнахте да работите в Брикел?

 

Аз започнах да работя в Брикетна фабрика по препоръка на моята майка, която имаше 20 години стаж в предприятието. Работата ми позволяваше да се грижа за децата и финансово, и като време, защото тук работим на смени. Така, въпреки че започнах уж за кратко, минаха 27 години.

 

Ако сега можехте да се върнете назад бихте ли направили същия избор?

 

Да, със сигурност. Може би, ако можех да избирам, щях да се колебая само ако имаше свободно място за ел. техник. И двете длъжности са свързани с движение, а за мен това е важно. Не бих могла да стоя 8 часа на стол например, при това толкова много години. Второто важно са хората. Имам изключителни колеги, които много харесвам.

 

Тази професия не е ли тежка и мъжка?

 

Няма мъжки и женски професии. Има такива, които са призвание за всеки човек и аз смятам, че това е моето. Тук, в Брикел работят доста жени при това на физически тежки работни позиции. Много е важно човек да вижда, че тежи на мястото си.

 

Какво казвате на хората, които искат да видят края на въглищната енергетика и смятат, че централи като Вашата, трябва да останат в миналото?

 

Аз живея в Гълъбово и честно казано в моето обкръжение няма много такива, но тук повечето хора работят в комплекса “Марица изток”. Всички искаме да е по–чисто, по-зелено и се радваме като виждаме, че в Брикел се инвестира в модернизация, защото това означава, че се върви в една такава посока. Ако затворят централите, ще затворят масово и повечето магазинчета, заведения и въобще всичко ще замре. Сега се наблюдава тенденция повече млади хора да остават в града ни и те отново намират реализация при нас.

 

Вие бихте ли препоръчали на някое от децата си да работи тук?

 

Голямата ми дъщеря работи в Брикел в 4 -ти цех вече 5 години и планира бъдещето си тук. В някакъв момент и синът ми работеше тук. Вярвам, че Брикел ще предложи работа и на моите внуци някой ден. Работата тук дава сигурност и възможност да създадеш дом и семейство, а това в днешните динамични времена означава много. Без тази сигурност от централите и мините не само Гълъбово, но и целият регион ще обезлюдеe.

 

Кога за последно бяхте на маникюр, например? Как една жена с тежката професия машинист успява да се грижи за външния си вид?

 

Не пропускам час за маникюр, нито за фризьор или възможностите да се поглезя. Работата не е пречка, а дори стимул една жена да изглежда добре. Не търся извинения и не са ми необходими.