Сезонът на градушките

С настъпването на топлите месеци над България отново се активира сезонът на градушките – явление, което може да нанесе сериозни щети на земеделски култури, автомобили и дори сгради. Но как всъщност се образува градушката и защо в този период от годината тя е толкова често срещана?

Градушката възниква по време на силно развити купесто-дъждовни облаци. В тях  облаци въздушните течения са толкова мощни, че капчиците вода се издигат нагоре до много големи височини, където температурите са под нулата. Там водата замръзва и образува ледени топчета.

Тези ледени зърна се носят нагоре-надолу в облака от силните въздушни потоци и с всяко движение “обличат” нов слой вода, която отново замръзва. Когато станат твърде тежки за поддържане от въздушните течения, те падат на земята като град. Най-голямата регистрирана градушка е тежала над 1 килограм и е паднала в Бангладеш през 1986 г. В България най-силните градушки обикновено падат през май, юни и юли, когато температурните разлики в атмосферата са най-големи.Скоростта на падащите ледени топки може да достигне над 150 км/ч – колкото спортен автомобил! В световен мащаб градушките причиняват щети за милиарди долари всяка година, особено върху земеделието.

В България работят специализирани системи за противоградна защита, които изстрелват ракети със сребърен йодид към буреносните облаци. Целта е да се предизвика “изкуствено” зараждане на ледени ядра, които са много по-малки и падат като дъжд, преди да се образуват големи градушки.

 

Снимка: Интернет