Строги правила за настаняване в общински жилища

Община Стара Загора предлага сериозни промени в наредбата за реда и условията за управление и разпореждане с общинските жилища. Целта е да се прецизират условията за настаняване и да се осигури по-справедливо разпределение на ограничените жилищни ресурси.

С проекта се въвеждат две нови изисквания към кандидатите за общинско жилище: те и техните семейства да нямат изискуеми задължения към Общината и да не са извършвали отказ от наследство през последната година. Според общинската администрация това ще позволи по-ясна оценка на имотното състояние на кандидатите и ще гарантира добросъвестност при изпълнението на наемните правоотношения.

Друга важна промяна предвижда възможност за актуализация на годишния списък на чакащите за общинско жилище в средата на годината. В момента, дори одобрени за картотека, хората могат да бъдат настанени чак през следващата година, което удължава периода на несигурност за нуждаещите се.

Общината предлага също отпадане на възможността да се обжалват някои актове на комисията, свързани с картотекирането, тъй като те не представляват индивидуални административни актове и обжалването им противоречи на действащото законодателство.

Сред другите предложения е въвеждането на тригодишна забрана за повторно кандидатстване за общинско жилище от лица, които веднъж са отказали настаняване в годно за обитаване жилище. Това се налага заради ограничените ресурси на общината – в момента жилищният фонд наброява 540 апартамента и къщи, като техният брой намалява с всяка изминала година. За да се ограничи субективизмът в процеса, ще бъде въведено и ново определение за „годно за обитаване общинско жилище”.

Сред социалните мерки в проекта е възможността хора на възраст над 75 години или с увреждания над 90%, както и семейства с остри социални или здравословни проблеми, да могат да останат в общински жилища след изтичане на 10-годишния срок на наемния договор.

Въвежда се също изискване за депозит, който наемателите ще трябва да плащат еднократно при настаняване, съобразно площта на жилището. Средствата ще служат като гаранция за изпълнение на наемните задължения и за опазване на имотите. Депозитът ще се връща на коректни наематели или ще се задържа при нанесени щети или натрупани дългове. Предвиждат се промени и при наследяването на наемните права след смърт на наемателя. Занапред, освен преживелия съпруг, в правата ще могат да встъпват и други пълнолетни членове на семейството или домакинството.

По отношение на продажбата на общински жилища, срокът, през който наемателите трябва да са били настанени, за да имат право да закупят имота, се увеличава от пет на девет години. Това се прави с цел запазване на жилищния фонд и осигуряване на дом за наистина нуждаещите се.