Българските деца започват да експериментират с наркотици още на възраст между 12 и 14 години, показват последните данни на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (EMCDDA). Страната ни оглавява европейската класация по ранна употреба на психоактивни вещества (ПАВ), а това е не просто статистика – това е сигнал за сериозен социален и здравен проблем. От наблюденията на психолозите към Превантивно-информационният център по зависимости Стара Загора става ясно, че първият контакт с наркотик често започва още в VI-VII клас – при някои деца дори в края на началния етап на обучение.
На 12–13 години: обичайно децата започват с:
• Алкохол
• Енергийни напитки – в комбинация с алкохол;
• Райски газ
• Електронни цигари и вейп устройства
Пушенето на наргиле или вейп се възприема като забавление, но често прераства в навик с никотинова зависимост още преди пубертета.
На 14–15 години децата вече пробват марихуана, често ръчно свита. Използват „чай”, „билка”, „спайси” – синтетични вещества с изключително тежки последици, експериментират и с амфетамини, често без да знаят какво съдържа приеманото вещество. Учениците поръчват наркотици чрез Telegram, Facebook и Instagram.Много от тях са привлечени от краткото, но интензивно въздействие и от илюзията за контрол, а други просто се поддават на групов натиск. На 16–17 години редица младежи вече развиват:
• Полизависимост – от марихуана, чай, райски газ, никотин и алкохол едновременно;
• Употреба на Bombe – нов синтетичен наркотик от автомобилни катализатори;
• Интерес към „екзотични” вещества като „куш” (K2) – със състав, включващ токсини и дори костен прах. Мозъкът в тази фаза все още не е напълно развит. Употребата на ПАВ води до трайни увреждания на когнитивната функция, паметта, емоционалната стабилност и мотивацията.