Демографски проблеми

България е изправена пред четири тежки демографски проблема. Това са свръхвисока смъртност, драстичен вертикален демографски дисбаланс в съотношението младо-възрастно население, драстични териториални дисбаланси и висок процент неграмотно ромско население. Проблемите са посочени в прогнозния анализ “Регионални демографски дисбаланси в България”.

Очаква се до 2040 г. броят на населението на България да намалява средногодишно с 80 хил. души при реалистичен вариант, с 57 хил. души при оптимистичен вариант и 93 хил. души при песимистичен вариант, е посочено още в анализа.

Застарялата възрастова структура в селата, както и очакваните продължаващи миграционни процеси от селата са основните причините през следващите години поляризацията на демографското пространство да се засили още повече. Докато през 2001 и 2011 г. в градовете са съсредоточени съответно 69% и 72,7% от населението на страната, се очаква тази концентрация да се увеличи и да достигне 79%. През 2011 г. освен столицата още шест града са с население над 100 хиляди души (Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен), като в тях се формират 46,2% от градското население и 33,6% от населението в страната. До 2040 г. от споменатите градове само София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора ще попадат в тази група селища. В тях ще бъдат съсредоточени близо половината – 48% от градското население и 38% от населението на страната.

През следващите десетилетия една от тревожните тенденции се очаква да бъде значителното нарастване на обезлюдените селища, които ще достигнат според различните варианти на прогнозата между 880 и 977 селища през 2030 г. и между 1227 и 1293 през 2040 г., което съставлява близо 25% от населените места в България.

Снимка: Интернет