През зимата в планината

Броени дни остават до началото на зимните отпуски. Потокът от туристи към планинските курорти и писти предстои да се увеличи значително. От Планинската спасителна служба апелират за подготовка и добра екипировка на посетителите в планината.

От планинската спасителна служба, апелират хората да проверяват метеорологичните условия, да се информират за маршрута си и да подхождат отговорно към планинските терени, а скиорите и сноубордистите трябва да се движат по обработените писти.

За тези, които предпочитат необработени терени, задължителни са лавинен уред, лопата и сонда. Основното средство за ориентация остава комбинацията от карта и компас – не зависят от батерия или сигнал. Въпреки удобството на GPS устройствата, мобилните телефони не са най-надеждното средство .Важно е телефонът да бъде със заредена батерия, защото при подаване на сигнал към 112, координатите на мястото автоматично се изпращат. Това улеснява издирването. Важно е да се тръгва в планината и с подходящо облекло. Подходящи дрехи.

Най-горният слой на облеклото ви задължително трябва да бъде водо и ветроустойчиво и да съдържа ламинирани мембрани. Следващият долен слой има задачата да задържа топлината на тялото и да играе ролята на изолация. При по-меки условия за тази функция може да се използва поларен суитшърт или пуловер, а при по-студено време – яке от гъши пух или синтетично яке. Щом става дума за бельо, при ходене на планина през зимата трябва да забравим за традиционното бельо, което носим в ежедневието си. В планината то само би задържало влага и следователно, ако се намокри, ще съхне много дълго време. Затова в планината за предпочитане е синтетичното бельо.

 

Снимка: Интернет