Голямата смяна на парите в България вече е в графика си. От 8 август 2025 г. всички цени в страната ще започнат да се обявяват едновременно в лева и евро, а това ще е първата крачка към окончателното въвеждане на еврото като официална валута. Преходът ще премине през няколко ключови етапа, за да е максимално ясен и безпроблемен за потребителите.До края на годината ще продължим да плащаме само в лева. Двойното изписване на цените обаче ще ни помага да свикваме с еквивалента им в евро.От началото на 2026 г. ще можем да плащаме както в лева, така и в евро. Важно правило е, че търговците ще връщат ресто преимуществено в евро, а само при липса на достатъчна наличност – в левове. Връщането на ресто едновременно в двете валути ще бъде забранено.От 1 февруари 2026 г.Започва пълното преминаване към разплащания само в евро. Цените обаче ще продължат да се изписват едновременно в двете валути до края на 2026 г., за да улеснят потребителите.
От 8 август всички стоки и услуги, предлагани на потребители, трябва да имат цени в лева и евро. Но има няколко изключения:
• стоки с отпечатана цена още в процеса на производство (например книги)
• акции на приносител и някои платежни инструменти
• цената върху бандеролите на тютюневи изделия
• цената на горива върху таблата и колонките на бензиностанциите
• цената за превоз, зададена в таксиметровите апарати (но не и на табелките по стъклата на такситата)
• издаваните фактури, дебитни и кредитни известия
Дори и в тези случаи обаче търговците са длъжни да предоставят информация за цените в двете валути по подходящ начин.
Фиксираният курс за смяна е 1 евро = 1,95583 лева. Всички цени ще се пресмятат по този курс и ще се закръгляват до два знака след десетичната запетая.
• ако третата цифра след десетичната запетая е 0,1,2,3,4 или 5 – закръгля се надолу
• ако е 6,7,8 или 9 – закръгля се нагоре
Законът задължава цените в лева и евро да стоят една до друга, да са ясно изписани и лесно четими. Размерът на шрифта трябва да е еднакъв, а обозначението на валутата – видимо и разбираемо, за да се избегне объркване или заблуда на потребителите. Това важи и за онлайн магазините.