Свидетелство за съдимост вече ще се получава независимо в кой град се намираме

Българските граждани вече ще могат да получават свидетелство за съдимост независимо в кой град на страната се намират. До момента този документ можеше да бъде издаден от съда в града по местоживеене или в града, където лицето е родено. Ограничението отпада също и за осъдени и реабилитирани.

Новите услуги, които Министерството на правосъдието предоставя, стават след обединението и разширението на системата “съдебен статус” За целта ще бъдат обединени данните от 113 съдилища и централното бюро за съдимост. Новите функции са реализирани по проект с евросредства в размер на близо 1.4 млн. лева по ОП “Добро управление”.

С електронен подпис или с ПИК на НАП също по електронен път ще може да се получи такова свидетелство. Плащането на услугата също е електронно. Тези свидетелства са с QR код, който верифицира истинността на документа.Електронното свидетелство за съдимост важи за срок от шест месеца и има същата сила, както свидетелството за съдимост, издадено в писмена форма, но само в електронен вид и съдържание, достъпно на страница на Министерство на правосъдието, чрез код за достъп, който се предоставя на лицето, за което се отнася.

За идентификация на лицето, електронното свидетелство за съдимост съдържа ЕГН и три имена на български и английски език по документ за самоличност. Електронното свидетелство за съдимост се издава не по-късно от три работни дни от постъпване на държавната такса по посочена банкова сметка на Министерство на правосъдието.