Българският еврокомисар Мария Габриел бе домакин на конференцията в Брюксел „Водородни долини в Европейския съюз : примери за иновативни решения”. Мащабното събитие събра евродепутати, иноватори, представители на европейските региони, индустрията и академичните среди за дискусия по темата за водорода през призмата на науката и иновациите. На конференцията бяха представени 4 примера от държави членки на ЕС за успешно създаване на водородни долини в Европа, като един от тях бе водородната долина в Стара Загора.
„Водородът е една от стратегическите области, в които Европа се нуждае от добре координирани политики, подкрепени от ефективни инвестиции. Проектирането и развитието на водородни долини в Европа е необходима стъпка за постигане на климатичната неутралност на континента. Създаването на европейска мрежа от новатори и учени, инвеститори и предприемачи е ключово за съвместното предлагане и прилагане на добри решения. Това ще допринесе и за водородни политики, в центъра на които са иновациите, образованието и науката”, заяви Мария Габриел.
Преходът към водородна икономика засяга всички сектори на икономиката. На европейско ниво подкрепата за наука и иновации се изразява чрез програма „Хоризонт Европа” и публично-частното партньорство „Чист водород”. Той е с бюджет 2 милиарда евро и ще подпомогне създаването на европейска мрежа за внедряване на технологии за чист водород във всички сектори на икономиката. Водещи в ресора на комисар Габриел са и новите 200 милиона евро по плана на Ре Пауър , които конкретно се отнасят за водородните долини.
„Амбицията ни е ясна – броят на водородните долини в Европа да бъде удвоен до 2025 г. Сега трябва да преминем от фаза на определяне на стратегически цели до фаза на изпълнение на тези цели. Подписаната днес декларация „Водородни долини за създаване на водородна икономика” е силно послание за тази стъпка напред. Радвам се, че и България е поела предизвикателството да инвестира във водородна долина”, заключи българският еврокомисар. Следващият етап е разработването на „пътна карта”, която да определи конкретни действия и насоки за създаването на водородни долини.