Кампанията „Ние броим врабчетата” ще се състои тази събота – 22 април между 9:00 и 12:00 ч., съобщават от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). В нея могат да участват всички желаещи от цялата страна, които ще броят малките птици в рамките на 10 минути. Те трябва да се регистрират в сайта на кампанията.
Колкото по-разнообразни са местата за преброяване на врабчетата, толкова по-добри ще са резултатите, коментират от българското дружество за защита на птиците. Целта не е хората да се концентрират в парковете, а да изберат някое по-оживено място в града, край булевард, например, за да се установи дали въобще има наличие на врабчета.
Броенето ще помогне да се установят численостите, в които се срещат тези градски птици, местата за живот, които предпочитат и кой вид врабче преобладава у нас, като се следи популацията на врабчетата, ще бъде получена информация и за качеството на средата за живот и на хората.
Природозащитниците открояват важен проблем пред врабчетата – шумовото замърсяване. Малките врабчета, когато са гладни, викат родителите си чрез тихо писукане, което може да бъде заглушено от шумните места. Така възрастните могат да не успеят да ги чуят и техните рожби да умрат от глад.
Като друго предизвикателство пред врабчетата е липсата на разнообрази места за гнездене и липсата на храна.
От организацията припомнят, че преди година доброволци от цялата страна са успели да преброят 5204 врабчета. От дружеството подчертават, че домашното врабче отново е в категорията на намаляващите видове с 51% спад в популацията от началото на отчитането през 2005 г. досега.
В България се срещат пет вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче. По селата и сред природата се срещат полското врабче, скалното, испанското и италианското.
Врабчетата намаляват и това е факт. За последните 10 години са с 30% по-малко. Ще продължи ли тази тенденция и има ли вероятност любимите ни градски птици да изчезнат напълно от живота ни?