Скандални акции в КЗП, инспекторат влезе в Комисията

Комисията за защита на потребителите се тресе от скандали, свързани с непрофесионално отношение на нейни служители и проверка на инспектората към Министерството на икономиката, показа разследване на youtube канала Спортната джунгла.

Голяма част от актовете, които издава КЗП, падат в съда, обяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.

„Действат некомпетентно. Над 80% от техните актове падат в съда, защото не са подплатени както трябва – каза Алибегов. – Абсолютно и крайно некомпетентна институция.“

Алибегов посочи за пример прословутия казус с пържолата за 490 лв.

„Казаха ни да не вземаме отношение по случая преди да приключи делото, а техен служител (б.а. шефът на дирекция в КЗП Игнат Арсенов), излезе и каза „май има проблем“ 2-3 часа след публикуване на клипа без нито един техен служител да е отишъл на място да направи проверка – добави Алибегов. – Това уронва престижа на институцията и кара нас да нямаме никаква вяра в нея. Не разбирам какво им отнема три месеца да приключи нещо, което е ясно.“

Според председателя на КЗП Стоил Алипиев причините за отхвърлените актове от съда са няколко.
„Причините може да са процесуално допуснати грешки и субективни тълкувания на съдебния състав, който разглежда самото дело – добави Алипиев. Не очаквайте като председател на контролен орган да коментирам вътрешни статистики.“

Във видеото е даден пример с безпредметна атака срещу компанията за производство на протеинови барове “Born Winner“ от страна на КЗП без да бъде дадено правото на фирмата да се защити. Заради казуса настава сериозен разнобой в самото ръководство на Комисията за защита на потребителите. Един от тримата членовете на КЗП Константин Арабаджиев предупреждава за сериозни пробойни в акцията срещу фирмата и гласува против и въздържал се по рекордния брой точки за санкции срещу Born Winner. Той загатва и за злоупотреба със служебно положение в своите доводи.

„Считам, че в уважавана държавна институция като КЗП това е недопустимо и независимо дали описаното в сигнала е основателно или не, следва да се направи задълбочена, обективна и цялостна проверка – казва Константин Арабаджиев. – Проверката да установи имало ли е едно или повече длъжностни лица, които злоупотребявайки със служебното си положение са заплашвали търговци да не продават съответния продукт под угрозата от административни репресии от страна на КЗП. В противен случай се оставя впечатление за преднамереност и умишлено нежелание за разкриване на обективната истина с цел бързо налагане на множество глоби. Последното обаче води и до друг негативен ефект, а именно:

Индивидуалните адм. актове, като заповеди и наказателни постановления, подлежат на съдебен контрол и множеството заповеди и последващи наказателни постановления постановления за ЕДНО и също нарушение на един търговец биха могли да доведат, при решение в полза на търговеца, и до огромни щети за малкия бюджет на КЗП.“
Най-фрапиращото в случая с протеиновите барове е самият анонимен сигнал от април 2023 г.. В него потребителят се оплаква, че от една година всяка сутрин е консумирал от продуктите.

„Сигналът е съмнителен, защото ние сме на пазара от октомври 2022 г. и няма как да ги е консумирал от една година – казва във видеото собственикът на Born Winner Виктор Атанасов. – Жалбата или е целенасочена или човекът просто се е объркал. Подобен сигнал беше подаден преди това в Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Изискаха ни документите, сертификати и изследвания. Всичко се оказа в нормата. Въпреки това КЗП започна нова проверка по въпросния анонимен сигнал. Те нямат директни правомощия да изследват по закон храни, но могат да изискват такива от БАБХ.“

В момента тече проверка от Инспектората на министерството на икономиката в КЗП.

„Обхватът на проверката е насочен към осъществяването на административен контрол по отношение на кадровата обезпеченост, в т.ч. назначаване на служители и прекратяване на служебни и трудови правоотношения в КЗП, образувани административнонаказателни производства, сключени граждански договори и други дейности“, се казва в писмо от Министерството на икономиката до Спортната джунгла.

Етикети:, ,