За пръв път тази година екипът на Зелени Балкани маркира със сателитен предавател млад ловен сокол, излюпен във волиерите на Спасителния център за диви животни!
Птицата бе освободена в началото на юли от една от адаптационните волиери, като част от дейностите на организацията в рамките на проект „Завръщане на ловния сокол в България”.
От тогава до днес младият сокол е направил поредица от забележителни пътувания!
По време на почти едномесечното си пътешествия соколчето е посетило Румъния два пъти, като стигнало почти до Букурещ, Гърция – един път, като мигрира до Кавала, два пъти Турция, единият от които почти до Истанбул и източната част на Сърбия, където долетяло до Димитровград.
Но след всяко свое пътешествие, то отново се завръщаше в района на адаптационната волиера, от която полетя за пръв път!
Информацията, която тази птица носи на екипа , е особено важна!
Благодарение на усилията на Зелени Балкани и всички, които ни подкрепяха през годините, успяхме да завърнем вида като гнездящ у нас, след над 20 годишно отсъствие! Освободили сме 160 ловни соколчета, 125 от които излюпени във волиерите на Спасителния център. Работим вече повече от 15 години. Всички освободени птици са маркирани с пръстени, но …
Намирането в природата на птица с пръстен е като да търсиш игла в купа сено! Шансът е толкова минимален, че граничи с невъзможното. И само много голям късмет и още толкова опитно око на орнитолог са необходими да откриеш и една единствена птица. До сега с цената на много време и усилия ЕКИПЪТ УСПЯВА да открие не повече от десет от всички 160 освободени …
Освен че ще можгат да следят сокола с предавателя, така също той ще даде на експертите и много полезна информация. Къде мигрират младите птици, къде са предпочитаните места за почивка и хранене на вида …
А най-големите надежди на екипа на Зелени Балкани са, че младата птица ще ги отведе при нови диви двойки ловни соколи, които не са успели да открият.