В 1395 училища има оборудвани библиотеки. Това са повече от половината български училища, а в много други има оформени кътове за четене. През учебната 2021/2022 година работят 350 щатни библиотекари в училищата, като 61 от тях са назначени през предходната година.
Регламентираната библиотечно-информационната дейност във всяко едно училище е възможност за достъп до учебна литература, включително чрез съвременни технологии, както и място с определени социални функции – за социални контакти и опознавателни срещи между учениците, за разговори и беседи с учители и творци.
От 2023 г. дейностите от модул „Библиотеките като образователна среда” са част от новия модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт” от НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда”. По модула са кандидатствали общо 792 училища, чиито проекти в момента се оценяват.
Изградените здравни кабинети в училищата вече са 1779, като 37 са открити през учебната 2022/2023 година. 1617 медицински специалисти са назначени, за да се грижат за здравето на учениците. В детските градините кабинетите са 1562, а медицинсктеи специалистите са 2294, като от тях 184 са назначени през последната учебна година.
Расте и броят на логопедичните кабинети в училищата – вече са 511. В тях работят 477 щатни логопеди, а 352 са в градините.
Приоритет на МОН ще бъде привличането на повече психолози, които да помагат на ученици и учители, които имат проблем с агресия и насилие. Акцент ще бъде грижата за здравето чрез определяне на възможности за организиране на програми, свързани със здравното образование, здравословното хранене, първа долекарска помощ и други инициативи в партньорство с родителите.
Снимка: Интернет