Изтече срокът за подаване на становища относно Териториалните планове за справедлив преход. Възраждане са единствената политическа партия, изпратила позиция за плана за Стара Загора.
В позицията на Възраждане се казва, че натоварването на местните производства на електричество от твърди горива с „въглероден данък“ и субсидирането на изграждането на ВЕИ паркове създадоха илюзията в обществото, че конвенционалното производство на ток е скъпо и вредно, а ВЕИ произвеждат „чисто“ и почти безплатно електричество. Реалността обаче е друга. Пренасищането на електропреносните мрежи с непостоянното и непредсказуемо производство не електроенергия от ВЕИ доведе до рязка флуктуация на цените на енергийните борси за електричество в ЕС, а балансирането и регулирането на мрежата става все по-сложна и непосилна задача на системните оператори. Това пряко застрашава националната сигурност на страната ни. Добивът на въглища, и специално на лигнитните въглища, и трите големи ТЕЦ-а в Маришкия басейн, играят важна роля за осигуряването на националната енергийна сигурност и за гарантирането на енергийната независимост на България. Важността на местния добив на въглища за енергетиката се определя от растящите цени на горивата, нуждата от гарантиране на енергийната сигурност на страната и осигуреността на населението и бизнеса с икономически достъпна електроенергия“, пишат в становището си от Възраждане.
От партията са абсолютно против така представения образец на Териториалните планове за справедлив преход. Според тях той противоречи на Закона за енергетиката, защото в чл. 3 е записано: „Народното събрание приема Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България по предложение на Министерския съвет, с която се определят основните цели, етапи, средства и методи за развитие на енергетиката.“ Такава стратегия все още не е приета в българския парламент и всяко решение, касаещо описаното от закона е противозаконно.; противоречи на Решение на Народното събрание , не е отчетено прогнозното увеличение на потреблението на електроенергия.
“Затварянето на енергийни мощности от 3650 MW за сметка на увеличаването на капацитета на ВЕИ в България с 3500 MW допълнителни мощности, предимно от вятър и слънце, до 2026 г., без те да са резервирани от конвенционални производства на електричество (ТЕЦ,АЕЦ или ВЕЦ) би подложило на риск цялата енергийна система на страната и нейната сигурност. Социалният ефект от приемането на ТПСП ще бъде катастрофален (съгласно образеца на териториалните планове за справедлив преход), защото намаляването на добива от „Мини Марица-Изток“ и респективно производството на електроенергия от ТЕЦ с над 40% през 2025г., ще остави без работа най-малко 14 000 души, а затварянето на въглищните централи ще остави без работа още над 37 000 души в област Стара Загора. Общо за периода от 2023г. до 2038 г. област Стара Загора ще загуби 51 000 работни места, което е над 53% от всички работни места в областта, а непряко засегнатите членове на семействата ще са повече от 146 000, което е над 45% от населението в област Стара Загора. По този начин един от най- развитите икономически и населен регион (сред първите с най-висока средна заплата в България 1793 лв. към март 2023 г), ще бъде унищожен. Малкият и среден бизнес ще бъде принуден да затвори, поради очакващата се безработица и спад на общите приходите на населението. Ще настъпи демографски срив в засегнатите райони, т.к. хората ще бъдат принудени да напуснат страната или областта за да осигурят прехрана на своите семейства. Липсват данни за реални инвеститори които да открият нови и добре платени работни места, където ще работят „преквалифицираните“. Очакваната обща стойност на финансовите средства, необходими за рекултивирането на мините и превръщането им в ползваеми земи, без това да представлява екологичен риск за хората и природата, се оценява в рамките на около 3 милиарда лева за период от около 20 години. От къде ще се осигури финансирането. Такива средства няма предвидени нито в Плана за възстановяване и устойчивост, нито в Териториалните планове за справедлив преход. Липсва анализ за цената на електроенергията при затварянето на енергийните мощности. Дали ще е устойчива, конкурентоспособна и икономически достъпна за крайния потребител? Това би струвало на държавния бюджет над 360 млн. лева за обезщетения само за една година, след закриването на работни места и съкращенията на служители в трите теца и мините. Липсва визия от страна на държавата за създаване на работни места и запазване жизнения стандарт на всички пряко и непряко засегнати от поетапното затваряне на минно-енергийния комплекс „Марица-изток““, категорични са от Възраждане.
От партията допълват, че общата загуба за икономиката ще е над 2 млрд. лева годишно.