Само за последните три години броят на самоотводите на съдии в област Стара Загора е 1641. Само преди месец всички съдии от Районен съд – Стара Загора се отказаха от разглеждане на наказателното дело „Дебора”.
Не може да участва в състава на съда съдия/съдебен заседател, който поради други обстоятелства може да се счита предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото. Възникналият обществен гняв от работата на правоохранителните и правораздавателните органи и още повече – възникналите обществени очаквания за изхода на делото – не трябва и не могат да бъдат основание за отвеждане от него, сочи в свой анализ ИПИ. Функциите, които съдиите изпълняват в съдебната власт, а и в обществото като цяло, изисква те да притежават такава интелектуална и психическа издръжливост, която не просто да им позволи, но и да ги овласти да разгледат делото обективно, без влияние от каквито и да било външни фактори. Общественото мнение и неправомерното политическо влияние са еднакво вредни външни фактори, подриващи съдийската независимост. Защото уплашеният или хваленият съдия са също толкова зависими, колкото и корумпираният. Защото, противно на общоприетото схващане, съдиите не са бюрократи, а професионалисти, извършващи аналитична работа, които са призвани да решават конфликти. Дори когато мащабът на конфликтите излиза извън съдебната зала.
Безспорно е, че възможността за отвод на съдия или членове на съдебния състав е гаранция за справедлив процес и е регламентирана и в НПК, и в ГПК. Когато обаче съдия декларира, че е налице накърнено вътрешно убеждение без за това за съществуват обективни данни, се стига до множество обществено и правно неприемливи последици:
- Съдебният процес се оскъпява и забавя, т.е. влияе върху качеството и срочността на правораздаването;
- Създава условия за неравномерна натовареност в конкретния орган на съдебна власт;
- Създава впечатление у ползвателите на съда, че могат да оказват натиск на определени състави, който успешно да доведе до отвод;
- Това, от своя страна, позволява на страните сами да избират или поне да избягват конкретни съдии, съдебни състави, съдилища;
- Бяга се от отговорност;
- На практика се стига до отказ от правосъдие
- В крайна сметка, срива доверието в съдебната власт.