Милиони случаи на деменция биха могли да бъдат избегнати чрез предприемане на мерки срещу фактори като тютюнопушенето или замърсяването на околната среда, сочи ново проучване, цитирано от АФП. В изследването се подчертава решаващата роля на превенцията, но и в много случаи остава безсилна.
Десетки милиони хора по света страдат от деменция. Болестта на Алцхаймер е най-известното и най-разпространеното от тези заболявания, които обикновено необратимо влошават паметта или говорните способности на пациента.
Новото проучване е продължение на предишен доклад, публикуван през 2020 г., в който силно се подчертава значението на превенцията. Тогава учените смятат, че 40% от случаите на деменция са свързани с рискови фактори от най-различно естество – ниско образование, проблеми със слуха, тютюнопушене, затлъстяване, замърсяване на въздуха, депресия, изолация, мозъчни травми, хипертония и др. Последните изследвания показват, че има два допълнителни рискови фактора – загуба на зрението и високи нива на холестерола.
Според авторите на доклада общо почти половината от всички случаи на деменция теоретично биха могли да бъдат избегнати чрез елиминиране на тези 14 рискови фактора.
Снимка: Интернет