Фармацевти: Автоматизираната продажба на лекарства е опасна

На лице са сериозните заплахи, свързани с предложените законови промени за автоматизирана продажба на лекарства от така наречените вендинг автомати за лекарства. За това алармират от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България. Според тях, тези промени създават критични рискове за здравето и живота на пациентите, поради възможността за неконтролирано разпространение на лекарствени продукти без необходимата консултация и контрол от квалифициран фармацевт.

“Лекарствата не са вафли и безалкохолни напитки. Лекарствените продукти са специален вид стока, която изисква прецизна дозировка и консултация от професионалист. Неправилното приемане или дозиране на лекарства може да има тежки последствия за здравето на пациента, включително фатални случаи. Без необходимото наблюдение, пациентите могат лесно да злоупотребят с лекарствата, което да доведе до предозиране, опасни взаимодействия с други медикаменти или други странични ефекти.”, казват  магистър-фармацевтите в България. 

Един от основните проблеми, изтъкнат в становището на Инициативния комитет до председателя на комисията по здравеопазване в Народното събрание д-р Александър Симидчиев, е липсата на яснота относно отговорността за потенциални грешки, произтичащи от автоматизираната продажба на лекарства. В сегашния проект няма конкретни разпоредби, които да посочват кой ще носи отговорност за неправилната употреба на лекарства, закупени без консултация с фармацевт. Според действащото законодателство, отпускането на лекарства е регулирано, а аптеки с професионални фармацевти осигуряват този процес да бъде безопасен и съобразен с нуждите на пациента.

 

Снимка: Интернет