Сатиричната комедия „Астория” от Юра Зойфер, която се поставя за първи път в България, ще гостува в Стара Загора на 23 октомври 2024 г. от 19.00 ч. в Културен център „Стара Загора”.
Пиесата на Юра Зойфер разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската. Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.
Спектакълът е копродукция на Сдружение „Транзит” и Драматичен театър „Апостол Карамитев” – Димитровград. Предстоящото турне на спектакъла в Стара Загора се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”, програма „Разпространение”.
Екипът на проекта е съставен главно от млади артисти. Постановката е реализирана през 2023 г. по програма „Дебюти” на Национален фонд „Култура”.
Режисьор на пиесата е Валерия Минева, преводът е на Ана Димова, сценограф е Михаела Трифонова, музиката е на Петя Габрова, грим – Маша Милкович и Аня Ивкович и плакат – Радослава Боор.
В спектакъла участват: Калин Зафиров, Димитър Иванов-Мич, Вероника Йорданова Тодорова, Илияз Иляз, Росен Караджов, Ванина Попова, Карина Борисова и Игор Коробко.
Истински случай:
Пиесата „Астория” на Юра Зойфер е вдъхновена от истински случай. На 17 май 1936 година в лондонски булеварден вестник Sunday Express, a четири дни по-късно и във Wiener Neues Tagblatt, излиза съобщение за мистериозното посолство на Астория. Служители от различни лондонски посолства решили да си направят шега в своите кръгове и си измислили държава Астория, за която учредили посолство с всичките му салтанати – униформа, държавен флаг, национален герб, посланик, дори приеми и награди. Удоволствието било финансирано от американски милионер. Година и половина е имало хора, които да вярват в една държава, която всъщност не съществува. Тази дипломатическа лъжа, Юра Зойфер превръща в най-горчивата си антиутопия, придавайки ѝ социален и философски характер, тематизирайки проблема за утопията.
Юра Зойфер разглежда по един забавен, гротесков начин проблема за дезинформацията и покварата на властта. Пиесата е като криво огледало насочено към обществото ни. Сякаш е едно предупреждение какво може да се случи, ако напълно се откажем от критичното си мислене и съвест. Спектакълът поставя два основни въпроса – „Докъде сме готови да стигнем, за да получим това, което искаме?” и „Доколко обществото ни е податливо за дезинформация и манипулация?”.