С военен ритуал на Втора Тунджанска механизирана бригада и изпълнение на народната песен „Петко льо, капитанине!“ започна общоградското тържество по случай 180 г. от рождението на Капитан Петко войвода – знаменит български войвода, революционер, защитник на Родопите, посветил живота си на освобождението на българите от Беломорска Тракия.
Организатори на честването пред паметника на Капитан Петко войвода в парк „Тракия“ бяха Община Стара Загора и Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора. Да почетат годишнината дойдоха областният управител на област Стара Загора Методи Марков, заместник-председателят на Общински съвет Стара Загора проф. д-р Иван Върляков, Дияна Атанасова, началник на отдел „Култура“ в община Стара Загора, членове на Тракийското дружество, признателни граждани.
Житейската му история е сякаш извадена от някоя народна песен, изпълнена със страдание и героизъм. Едва седемнадесет годишен Петко става хайдутин и скоро след това се утвърждава като лидер. Организира чета, която защитава всички тракийци, българи, гърци, та дори и турци от разбойници и от безчовечността на някои турски управници, каза с вълнение Цанко Атанасов, председател на Тракийско дружество „Одринска епопея“- Стара Загора.
Славата на Петко Киряков се разпространява далеч, извън пределите на юнашката Родопа планина и родната му Тракия. Из целия Балкански полуостров се чува за българина, чиято чета, действаща на едва часове път от имперската столица, поставя на колене турската власт. Вероятно за това през 1864 година гръцкият революционен комитет готвещ въстание на остров Крит се обръща към него с покана да слуша лекция във военната академия в Атина. Там Петко Войвода се среща с прочутия италиански революционер Гарибалди и заедно с него организира славната Гарибалдийска дружина, съставена от италианци и българи, които участват в Критския бунт.
Описанията на подвизите му звучат като легенди и измислени приказки за юнаци, но истината за събитията се потвърждава от участниците в тях. Животът му не е легенда, а действителност, част от нашата история.
Капитан Петко войвода завинаги ще има своето място в пантеона на българската свобода, завърши словото си Цанко Атанасов.
В знак на обич и признателност за един велик дух, който и днес броди от Дуганхисар до Варна венци пред паметника на великия българин поднесоха Община Стара Загора, Общински съвет – Стара Загора, Втора тунджанска механизирана бригада, Областна администрация Стара Загора, Тракийско дружество „Одринска епопея“.
Десетки граждани склониха глави в поклон и поднесоха цветя с гордост и благодарност към великия българин.