Очаквано увеличение на лаймска болест

С настъпването на пролетта и затоплянето на времето, специалистите предупреждават за очаквано увеличение на случаите на лаймска болест. Кърлежите, които са основни преносители на заболяването, се активизират най-силно в месеците април, май и юни.

Лаймската болест е една от най-често предаваните чрез кърлежи инфекции в България. Причинява се от бактерията Borrelia burgdorferi, като заразяването става само чрез ухапване от заразен кърлеж. Данните сочат, че над 30% от кърлежите в страната носят зараза.

Лекарите съветват при откриване на кърлеж върху кожата на човек или домашен любимец, той да бъде внимателно изваден и по възможност изследван в лаборатория. Това позволява ранно установяване на евентуална инфекция и бърза реакция.

Лаймската болест протича на няколко етапа, като може да засегне кожата, ставите, сърцето и нервната система. Един от най-ранните и характерни симптоми е кожният обрив около мястото на ухапване – т.нар. еритема мигранс.

Медиците напомнят на туристите и любителите на разходки сред природата да бъдат особено внимателни при излети в горски и тревисти местности. Препоръчва се използването на репеленти, носенето на светли дрехи с дълги ръкави и щателна проверка за кърлежи след престой на открито.