С тържествена церемония бе открита Първата Балканска международна конференция за студенти и докторанти, организирана от Педагогическия факултет на Тракийски университет – Стара Загора в Слънчев бряг. Темата на форума – „Образованието на бъдещето и бъдещите измерения на образованието” – обединява визията на млади изследователи за модерна, отворена и приобщаваща образователна среда.
Конференцията се провежда с участието на над 80 студенти, докторанти и преподаватели, повечето от които представят свои научни доклади, като дискутират в четири научни сесии с предизвикателните теми:
· Съвременни концепции и технологии в обучението, възпитанието и приобщаването,
· Интердисциплинарни и дигитални измерения на образованието,
· Езици и междукултурно взаимодействие,
· Педагогика на ранното детство.
Водещи на церемонията бяха Александър Генов – докторант и Елена Стефанова – студент в Педагогическия факултет, които с вдъхновение приветстваха участниците и поставиха акцент върху значението на знанието като обединяваща сила между култури и поколения.
Приветствия към присъстващите отправиха представители на академичното ръководство и официалните гости на конференцията. Деканът на Педагогическия факултет, доц. д-р Генчо Вълчев, заяви, че образованието на бъдещето няма да се случи само в аудитории, а в мрежа от сътрудничество, етика и споделен опит, подчертавайки ролята на младите учени като двигатели на иновациите. Той изрази своята благодарност за подкрепата към ректорското ръководство, партньорите, организаторите и участниците.
От името на ректорското ръководство, проф. д-р Дарина Заимова, заместник-ректор на Тракийски университет – Стара Загора, отбеляза, че младите изследователи са носителите на трансформацията и чрез тях университетите променят не само образованието, но и обществата.
Като домакин на международното партньорство, доц. д-р Елена Лавренцова – заместник-декан и координатор по международни дейности, поздрави участниците с думите, че междукултурният диалог е не просто ценност, а необходимост в съвременното образование.
Към поздравленията се присъедини и г-жа Петя Петрова, началник на Регионално управление на образованието – Бургас, която подчерта значението на образователните форуми за развитието на педагогическите практики и призова студентите да бъдат активни съзидатели на обществената промяна.
От името на партньорската институция в Турция се включи проф. д-р Серташ Арабачиоглу, заместник-декан на Педагогическия факултет към Тракийски университет – Одрин, който изрази увереност в силата на съвместните академични проекти и подчерта значимостта на регионалното сътрудничество в науката и образованието.
От страна на студентската общност, Петя Димитрова, председател на Студентския съвет към Тракийски университет, също отправи емоционално приветствие и подчерта значението на подобни форуми за развитието на лидерство, критично мислене и междууниверситетска солидарност.
Андa Пакурар – психотерапевт и преподавател от Румъния изнесе пленарен доклад на тема „Изграждане на връзки и комуникация с подрастващи”.
Участниците споделиха, че конференцията е не само научен форум, но и пространство за вдъхновение, професионално израстване и изграждане на международна мрежа от млади учени, обединени от мисията да сътворят заедно справедливо и приобщаващо образование в глобален контекст.