„Имах честта, когато бях избран за ректор, г-н Красимир Вълчев да е министър на образованието и науката и той ми даде в самото начало насоки, които стриктно съм ги спазил и спазвам до днес. Радвам се, че през този период съм бил ректор на Тракийски университет, защото тази година честваме 30 години, откакто будители са дръзнали да инициират идеята за обединяване на висшите учебни заведения в града в един университет. И сега Тракийски университет стои много сериозно на картата на висшето образование в България. А аз като студент в първи курс съм бил на първата копка на тази сграда и сега като ректор имах невероятното щастие да завърша последните корпуси. И всичко това го направихме заедно в нелеки времена на пандемия, война, икономически и политически кризи.” – заяви ректорът на университета проф. д-р Добри Ярков в началото на дискусионна среща на тема „Изкуствен интелект и образование – предизвикателства и перспективи”, която се проведе в Тракийски университет – Стара Загора с участието на просветния министър Красимир Вълчев.
„Поздравления за Тракийския университет, затова, че работите, надграждате, развивате се, резултатите Ви са видими – не само през показателите в рейтинговата система, а и чрез добрата репутация на университета, която се вижда и в международен план – Вие сте сред университетите с най-много чуждестранни студенти от най-много страни. Трудно е образователното дело и академичната работа, защото понякога резултатите не се виждат в краткосрочен план, но когато човек погледне 10–20 години назад, осъзнава колко много е направил и колко много е надградил. И използвам случая да Ви поздравя с 30-годишнината, която навършва Тракийски университет – Стара Загора тази година. Желая успех на всички Вас и здраве и сили да се справите с тази важна мисия – да подготвяте млади хора за бъдещето и да им дадете повече житейски и образователни възможности.” – каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Модератор на събитието бе политологът и социолог от агенция „МЯРА” Първан Симеонов. В рамките на дискусията бяха обсъдени възможностите и рисковете, които изкуственият интелект поставя пред съвременното образование – от персонализираното обучение и автоматизацията на процесите до въпросите за етика, равен достъп и ролята на преподавателя в технологичното бъдеще.
По време на събитието на университета бе връчен сертификат за качество за информационно обслужване.
На срещата присъстваха цялото академично ръководство на университета и студенти – представители на всички структурни звена. Ключови презентации по темата представиха гл. ас. Венко Андонов – „Възможности за повишаване на качеството на висшето образование чрез изкуствен интелект” и студентът Венелин Бекяров – „Възможно ли е България да се превърне в иновативен регионален лидер в прилагането на ИИ в образованието – и какви стъпки са нужни за това?”.
Дискусията, продължила повече от два часа, премина при препълнена зала и активна аудитория. Актуалността на темата, въздействащите изказвания и разнообразието от гледни точки създадоха атмосфера на интензивен обмен и ползотворен диалог между академичната общност, студентите и представителите на институциите.