Във Великия ден на Христовото Възкресение двойна радост ще изпитат 611 жители на населените места в община Стара Загора. За тях празникът на надеждата ще съвпадне и с личния им повод за веселба – имен ден. Това сочи справката, изготвена от експертите на Отдел „Гражданско състояние“ в Община Стара Загора.
Велико е традиционно българско име с изразително значение от прилагателното „велик“. Символизира величие и важност, разяснява лингвистичната справка. Имена със същия корен са използвани в славянския фолклор и митология и се свързват с прославени и популярни личности или знаменити събития.
12 жители на Старозагорско са кръстени Велико, 36 с умалителното Величко, а други 5-има са наречени с по-архаичния вариант Велик. 40 мъже се представят с осъвремененото Велин, а 25 – с Велислав. При дамите вариантите са: Велика (33), Величка (269) и Велка (17). Сред по-късите разновидности на името са още: Велко – 24, Вельо – 30, Вили – 5 и Витан – 4. Имен ден в неделя ще празнува и Велина – 111 жителки на община Стара Загора имат вписано в документите си това лично име.
Възкресение означава възвръщане към живота. Възкресението се представя образно като събуждане (например в Новия завет, Йоан 11:11-14). Съществува и вярването, че душата е реалният източник на нашето възкресение.
Великден е празник на вечната духовна пролет в живота, източник на чудна радост и надежда.
Освен християнски, Великден е и кулинарен празник, който изисква богата и красиво украсена трапеза. Челно място на масата заемат със задължителното си присъствие козунакът и боядисаните яйца, най-много сред които са обагрените в ярко червен цвят. Хапва се агнешко, макар че е възможно да има и свинско или заешко месо.