Експозицията „Невидима нишка” ще изпъстри Старозагорската художествена галерия

В залата за временни експозиции на Художествена галерия – Стара Загора на 25 април 2025 г. (петък) 2025 г. от 17.00 ч. ще бъде представена изложбата „Невидима нишка” на старозагорската художничка Таня Шивачева. В нея са включени 42 творби – живопис, керамика и текстил, създадени предимно през последните няколко години, разкриващи характерния за авторката абстрактен художествен израз.

Таня Шивачева активно присъства на художествената сцена в Стара Загора, в страната и извън нея. Индивидуалният и стил и пластично търсене, могат да се открият както в живописта, така и в керамиката и текстила. В нейното творчеството абстрактното изразяване е форма на духовна откритост, естетическо послание и навлизане в зоните на метафизичните състояния на природата и човека. Затова заглавието на изложбата също съдържа абстрактни измерения и насочва от една страна публиката към търсене на „невидимите” връзки между изразните средства на изкуствата, които Таня Шивачева съчетаваОт друга страна ни насочва към вътрешния свят на твореца и претворяването на „фрагментите” от всичко, което го заобикаля, както и своеобразна препратка към мисловния разрез на пътя, през който преминава всеки автор в търсене на изявен и характерен личен стил и почерк. Светът на Таня Шивачева е завладяващ, изпълнен с цветове и абстрактни образи, състояния, символи и знаци, фрагменти от природата или архитектурата. Наситен с разбиране за структурата на формата, пластично изграждане на живописната тъкан със сложни колоритни модулации и контрасти, изявена фактура, колажи и експресия. Този свят няма да остави безразличен онези, които дръзнат да се докоснат до него и да разберат скрития код и послание, които носи.

Изложбата може да бъде посетена до 30 май 2025 г.

 

Таня Шивачева е родена в Стара Загора през 1955 г. Началото на формиране ѝ като творец започва в Художествената гимназия в гр. Казанлък, където завършва през 1975 г. От това време спроявява и нейният интерес към текстила и модата. По-късно професионалното и израстване преминава през монументалните изкуства във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, където изучава специалност „Стенопис” и се дипломира през 1981 г. в ателието на проф. Никола Гелов. През 1984 г. представя в Дом на художника – Стара Загора своята първа самостоятелна изложба. От тогава до сега творческата и биография включва редица самостоятелни изяви – живопис, керамика и текстил в Стара Загора и региона, както и участия в колективни изложби, пленери (Раднево, Монтана, Велико Търново, Вършец, Оряхово) и международни форуми за съвременна живопис и керамика. Член е на СБХ, секция „Монументални изкуства”. Интересът и към керамиката се оформя в края на 1990-те като участник на пленер по керамика в град Монтана (1997, 1999), където открива възможностите на керамичния материал, който и до днес обогатява нейното творчество. Това определя и последвалите в годините участия на Национални Спиридонови изложби на секция „Керамика”, СБХ (1998, 2000, 2002), както и на V и VI биенале на керамиката в Кайро, Египет (2000, 2002). Сред представянията и на международни форуми се открояват – колективна изложба на приложните изкуства във Франкфурт, Германия (1992); „Европастел” в Кунео, Алба, Италия и Санкт Петербург, Русия през 2002 и 2003 г., както и присъствието и в четири поредни издания на Балканско квадриенале на живописта „Митовете и легендите на моя народ”, Стара Загора (2012-2024). Има редица участия в национални изложби, сред които са ОХИ „Дизайн” в София, Сливен и Ямбол (1984 – 1992); ОХИ на художниците учители, Велико Търново (2001); Триенале „Мостове”, Габрово (2021, 2024); Биенале „Приятели на морето”, Бургас (2022); Национален конкурс „Алианц – България” за живопис, скулптура и скулптура (2010-2018) и др.

През 2009 г. е отличена с награда на Есенен салон – Стара Загора, а през 2024 г. получава награда на СБХ от същата ежегодна изложба в града. В колектив с Наско Настев, Таня Шивачева участва в реализирането на  монументални произведения – каменна пластика и стенописи на обществени сгради в Стара Загора, Раднево и Нова Загора.

През годините художничката съчетава творческата дейност с преподаването в Националното училище за пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов” в Казанлък, а по-късно в Школата за изобразителни изкуства при НЧ „Родина 1860″ в Стара Загора.

Информацията е предоставена от Художествена галерия – Стара Загора.