Фондация „Мисия Криле” защитава името си след публикация в The Times (ВИДЕО)

ВИДЕО КЪМ МАТЕРИАЛА 

Организация Фондация „Мисия Криле” излезе с официално изявление, в което категорично отрича твърденията, публикувани в статия на британския вестник The Times от 19 октомври, свързваща организацията с мрежи за нелегална миграция през българо-турската граница. В позицията се посочва, че направените в материала и от министъра на вътрешните работи Даниел Митов внушения за участие на „Мисия Криле” в подпомагане на мигранти са неверни и уронват доброто име на организацията.

От фондацията заявяват, че никога не са насърчавали или подпомагали незаконно преминаване на границата, а при сигнали за бедстващи хора своевременно уведомяват МВР и телефон 112, като действат кооперативно с институциите.

„Абсурдно е да бъдем обвинявани в сътрудничество с криминални групи. Ние винаги сме се противопоставяли на нелегалната миграция, която е престъпление и крие риск за човешкия живот”, се казва още в изявлението.

Организацията уточнява, че нейната дейност е изцяло социално-психологическа, осъществявана в два региона чрез консултативни центрове, и че „Мисия Криле” е многократно проверявана от държавните институции, без да са открити нарушения.

От фондацията допълват, че през последните години са били многократно атакувани заради своята гражданска позиция и сигнали относно насилствени отблъсквания на мигранти от българска територия към Турция.„Мисия Криле” е регистрирана в обществена полза през 2018 г. и работи по социални проекти за подкрепа на уязвими деца и семейства. Организацията е носител на редица национални и международни отличия и предоставя безплатни услуги на нуждаещи се.

В заключение, фондацията заявява, че ще предприеме необходимите правни действия, за да защити своето име от клеветнически твърдения.