Първо мащабно проучване на закононарушенията срещу дивата природа

Световен фонд за природата представя първото мащабно проучване на закононарушенията срещу дивата природа у нас. Контролните органи са регистрирали едва 2800 пострадали диви животни за пет години.

Природозащитната организация изготви първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа в България въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Резултатите от изследването показват, че застрашените видове се ползват със значително по-слаба защита от т.нар. икономически значими видове, т.е. от тези, които са разрешени за лов и риболов. Данните сочат, че закононарушенията срещу вторите са санкционирани по-често и с по-голяма строгост. Близо 60% от досъдебните производства, образувани от прокуратурата, както и 2/3 от всички осъдителните присъди на първа инстанция, всъщност са за незаконен лов и риболов на незастрашени видове.

Според статистиката в рамките на пет години инспекциите са регистрирали едва 2818 пострадали диви животни. Повечето от тях са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). В сравнение, двата най-големи рехабилитационни центъра за диви животни у нас – Спасителният център за диви животни на „Зелени Балкани” в Стара Загора и Центърът за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки на фондация „Геа Челониа”, са регистрирали в пъти повече ранени животни. През първия са преминали 8219 ранени птици, а вторият е обгрижил над 1100 сухоземни костенурки.

Освен несъответствието между официалната информация и тази, идваща от служителите на терен, притеснително е още и че има данни за убити екземпляри от защитения вид кафява мечка, че бракониерството на диви кози се превръща в заплаха за опазването на вида и че хиляди птици стават жертва на човешка намеса. При различните видове животни се наблюдават различни типове заплахи.

Голяма част от засегнатите бозайници са от разред прилепи.

У нас живеят 33 от 35-те европейски вида прилепи. Сред най-големите заплахи за тяхното оцеляване се определя изчезването на естествените им местообитания. Причина за това е неправилното стопанисване на горите и премахването на стари, кухи дървета, в които те живеят. Друг проблем са пестицидите, които ги тровят чрез основната им храна – насекомите.
При влечугите най-често става дума за сухоземни костенурки.

Най-голям брой засегнати екземпляри има сред птиците.

Статистиката на Спасителния център в Стара Загора показва, че от 2010 г. насам броят на птиците, преминали през центъра, стабилно се увеличава, което е възможен показател за засилен натиск върху птиците в България. Друга причина за това увеличение може да бъде и по-добрата информираност на гражданите да сигнализират за пострадали животни. Основните рискове при птиците са свързани с отстрел, отравяне, унищожаване на гнезда, както и пътен трафик. Има информация и за групи от птици, станали жертва на птичи грип.