ВА.5 е много по-заразен от предните варианти. Ако уханският вариант беше с репродуктивно число 3,3, т.е един човек може да зарази трима души в помещението, след това с Делта беше над 5, Омикрон стъпи на 9 и нещо, а при втория подвариант – над 13. Сегашният вариант е над 18,6. Не протича тежко обаче, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Симптомите са свързани с повишена температура 37,5 – 38,5, болки в мускулите и ставите, нерядко има и стомашно-чревни проблеми.
“Втората бустерна доза е отворена за всички над 18 години. Препоръчителна е за някои страни, тъй като имат ограничено количество дози. След последната доза нека да са минали повече от 4 месеца. Ако са повече от 6 месеца, е силно наложително. Апелирам, че втората бустерна доза не е само за хора над 65 години, така че и други хора да могат да се ваксинират. Добре е за всички да се предпазят, защото имунитетът спада, а вирусът се променя”, обясни проф. Христова.
Още в средата на юни в Европа се отчиташе средна заболяемост 920 на 100 000 души, а вече е над 1000. В България още е около 100. Средните стойности за Европа е твърде вероятно да ги стигнем.
Пикът при нас би се очаквал през август. Ще се развие за месец – месец и нещо и за още толкова ще спаднат болните.
За първи път виждаме пик през лятото и това показва колко стабилен е вирусът. Самото повишение се дължи на туристическия сезон и на отпадането на противоепидемичните мерки. Ако се въведат маските като задължителен елемент на някои места, това ще забави развитието на вируса и ще предпази някои хора.