В началото на новата година и в зимния период се увеличават заболяванията като има опасност едновременно човек да боледува от COVID-19, грип и респиранторен вирус. Това заяви пред Нова тв вирусологът проф. Радостина Александрова.
По думите й, не е толкова страшно, тъй като живеем хилядолетия с тези вируси и сме оцелели. Все пак специалистът акцентира, че има повишена заболеваемост на грип сред малките деца.
“Когато се върнахме към нормалния начин на живот след пандемията от коронавирус, грипът се върна. По-рано започна тази типична активност на грипа през есенно-зимния сезон. Децата още в първите години се срещат с тези болестотворни агенти”, обясни тя.
За лечението проф. Александрова обясни, че антибиотиците действат при бактериална инфекция, при вируси няма ефект. „Важно е родителите да не изпадат в паника, да опитат да понижат температурата. Място за излишна драма няма”, категорича е тя.
Между 40-60% е въздействието на грипната ваксина, каза проф. Александрова.
“Колкото повече време имаме за себе си, за близките си, за действие на открито, сред природата това би повишило имунната ни система. Като деца играехме по цял ден навън, сега се чудим как да отлепим децата от телефоните. Назад към нормалността”, призова проф. Радостина Александрова.
От болницата в Шумен д-р Елеонора Петрова обясни, че грипът започва с висока температура – около 39-40 градуса и кашлица.