Предстоят петите поредни предсрочни парламентарни избори в рамките на две години. През този период Изборният кодекс (ИК) претърпя редица промени по отношение на начините, по които българските граждани могат да упражнят правото си на глас.
На предстоящия вот през април избирателят сам ще избира как да гласува – с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване.
Машинно гласуване не се произвежда в избирателни секции в страната с по-малко от 300 избиратели. Машинен вот не може да бъде упражнен при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги,
Гласуването с бюлетина за машинно гласуване е равностойно на гласуването с хартиена бюлетина. Този, който е избрал да гласува с бюлетина за машинно гласуване, не може да гласува с хартиена бюлетина.
Бюлетината от машинно гласуване е идентична с хартиената бюлетина – те изглеждат по един и същ начин. На предишните избори на бюлетината от машинното гласуване, т.нар. разписка, беше изписан единствено вотът на избирателя, който включва наименование на партия, коалиция, независим кандидат или не подкрепям никого, както и преференция, ако избирателят е посочил такава. С последните промени в ИК въпросната разписка бе преименувана на бюлетина от машинно гласуване. Тя ще представлява умален вариант на хартиената бюлетина. Така на разпечатаната бюлетина от машинния вот ще фигурират всички регистрирани за участие във вота през април политически формации, включително и направеният от избирателя избор.