„Български и световни учени, историци, свещеници и всички присъстващи на Първата международна научна конференция в Чирпан потвърдиха теорията на акад. Росен Милев, че манастирът „Св. Атанасий Велики” е най-старият в Европа и тук е основано монашеството”, обобщи кметът Ивайло Крачолов. По думите му Община Чирпан и Сдружение „Балканмедиа” организираха международния научен форум на тема „Манастирът „Св. Атанасий Велики” край Чирпан и началото на монашеството в Европа”, за да се популяризира тезата на акад. Милев и на международната научна общност за светеца и да се даде тласък на туризма в района.
Докладите на едни от най-известните изследователи на живота и делото на Св. Атанасий доказват, че светецът след събора в Сердика е пребивавал от 6 до 18 месеца по земите в Чирпанско. Проф. д.и.н. Педро Барсело от Германския университет в Потсдам съобщи, че Св. Атанасий се установява в района на Златноливаденския манастир след гоненията срещу него през IV век. Според учените данните говорят за основаване на монашеството и създаване на монашеска обител тук.
Научните изследвания и на проф. д.и.н. Манфред Клаус от Гьоте университет, Франкфурт на Майн, д-р Айке Фабер от Университета в Потсдам (Германия), проф. Виргилио Мартинес Енаморадо от Университета в Малага (Испания), д-р Пилар Мартин де Видалес и д-р Артемио Мартинес Техера от Асоциация „УРБС Регия”, Толедо (Испания), д-р Катя Меламед, Иван Войков и Александър Манев от НАИМ при БАН и на представителите от „Балканмедиа”, дадоха своя принос в представянето на духовната дейност на Св. Атанасий от периода на църковните борби през IV в. и влиянието до наши дни. Според акад. Милев – председател на сдружението “Балканмедиа”, проучванията на учените за раннохристиянските манастири в днешните български земи (IV–X в.), раннохристиянското монашество на Балканите и първите манастири в Европа, потвърждават тезите му.
Да се проведе археологическа експедиция в района на днешния манастир в с.Златна ливада, която да допълни изводите на учените, ще настояват пред министерството на културата Община Чирпан и участниците в конференцията. През м. септември техните доклади ще бъдат издадени в сборник от Община Чирпан на два езика: български и английски.
Международното събитие започна на 2 май в най-стария манастир в Европа “Свети Атанасий Велики” до с. Златна ливада със Света Божествена Златоустова литургия, която възглави Н.В.Пр. Старозагорският митрополит Киприан, когато църквата почита цар Борис – Михаил Покръстител и свети Атанасий.
Християнското средище е било основано през 344 г. след Христа от самия св. Атанасий, който бил архиепископ Александрийски и един от големите радетели за чистотата на православната вяра, като активно участва в борбата срещу арианството (отричане на божествената равнопоставеност на Иисус Христос). Манастирът е опожаряван през турско време, възстановяван е през 1844 г., а манастирската порта в днешния й вид била съградена през 1980 г.