В България липсва статистика за децата с хранителни алергии, но се предполага, че един на всеки 100 души е с хранителна алергия. Това се посочва в доклад на омбудсмана Диана Ковачева за анализ и оценка на състоянието при децата с хранителни алергии, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Засегнатите детски права в здравословното хранене представляват над 10 % от всички жалби и сигнали, които постъпват в институцията на националния омбудсман в Дирекция „Права на детето, показват данните в доклада.Диана Ковачева подкрепи кампанията „Революция в храненето“ на фондация „За храната“, организирана за шести път с цел запознаване на подрастващите със здравословните предимства на правилното и балансирано хранене.
Тази година фокусът на инициативата е насочен към децата с хранителни алергии и непоносимости, както и към проблемите, с които всеки ден се сблъскват техните родители и учители.За обществения защитник е важно да се планират национални политики, които са адекватни и ефективни, но те трябва да се основават на реални данни, защото броят на децата с хранителни алергии и непоносимости в България расте. Въпреки това липсват конкретни проучвания и актуална статистика на засегнатите деца, пише в доклада.
Омбудсманът настоява да се изготви специална наредба за храненето на децата със специални хранителни потребности, като се възложи на Националния център по обществено здраве изработването на специален рецептурник с подходящи рецепти за храненето на децата, който да се използва от всички детски заведения, училища и резидентни услуги за деца.
Кампанията „Революция в храненето” цели да насочи общественото внимание към актуални проблеми, свързани с храненето на децата в България и да предложи решения за преодоляването им.