Тонове пестициди с изтекъл срок на годност лежат в стотици складове

Тонове пестициди с изтекъл срок на годност лежат в стотици складове из цялата страна. Повечето от тях се контролират, но има и такива, които са на площадки без охрана или в близост до населени места.

В Народна Република България преди 1989 година страната ни е на челните места в земеделските статистики на Източния блок. През годините в земеделието ни са използвани различни видове пестициди.

С идването на демокрацията обаче тези химикали стават ничии. Малко над 15 000 тона пестициди с изтекъл срок се превръщат в нежелано наследство за общините, в които се намират. в България няма програма за премахване на такива отровни пестициди.
В старозагорското село Опан охрана или ограда няма на местата където са пестицидите,а  част от кубовете в които се съхраняват са наклонени на една страна. Подобни площадки за стоманобетонни контейнери има в 119 общини. Общият им брой е 1940, като в тях има 7500 тона негодни пестициди.

В още 209 склада се съхраняват останалите 2500 тона негодни препарати за растителна защита. Най-много има във Враца, Стара Загора, Перник и Хасково. От 2015 година Швейцария помага на страната ни да извози и унищожи отровите. Средствата са осигурени по линия на българо-швейцарска програма.

„Благодарение на тази програма бяха разчистени 96 склада, като са унищожени 4500 тона пестициди. В момента фокусът е върху складовете, в които се съхраняват тези отпадъци за растителна защита. Да бъдат почистени първо те и тези отпадъци в тях да бъдат унищожени, и след това вече ще можем да мислим и за стоманобетонните контейнери“, заяви главният експерт “Управление на отпадъците и опазване на почвите” в МОСВ Атанас Дишлеков.
Кубовете и складовете били проверявани периодично.

„Когато фирмата е изпълнявала този проект по обезопасяване на препаратите е поела гаранция от 300 години за съхранението им в тях, така че се смята, че могат да стоят много дълъг период“, добави Дишлеков.

Надявам се, че 300 години няма да чакаме да минат, но наистина има някои случаи, в които контейнерите дават някакъв дефект. В тези случаи фирмата си поема гаранцията и ги оправя. Повечето складове са зазидани, имат ограда, имат предупредителни табели и имат отговорно лице от страна на общината, което да отговаря за тях.

Очаква се вторият 5-годишен етап на българо-швейцарската програма да стартира скоро, за да се премахнат изцяло складовете с пестициди. Средства за премахване на кубовете тепърва ще се търси, а за по-бедните общини остава да чакат.

Снимка: БТВ Новините