На 26 юни /сряда/, от 18:00 ч., в западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Диалози”, посветена на 70 години от рождението на старозагорския художник Ботьо Ботев (1954 – 2012). В експозицията са включени 40 творби – живопис, акварели, сух пастел и рисунки от частни колекции и от фонда на Галерията.
Ботьо Ботев е автор с разпознаваем почерк – обръща внимание на детайла в предметността, стигайки на моменти до хиперреализъм и търсено усещане за метафизично състояние. Рисува портрети, натюрморти, многофигурни композиции с различни разпознаваеми образи от историята и изкуството и от своя живот. Неговият стил се определя като близък до магическия реализъм, сюрреализма и хиперреализма, насочващ към пластове от асоциативно-метафорични и времеви представи. Една от темите, които го вдъхновяват, е музиката. Затова в тези композиции често откриваме известни класически композитори или музикални инструменти, образите на рок и поп изпълнители. Така в неговите творби може да открием различни препратки към историята на нашата цивилизация и световното изкуство, преплетени със случващото се в съвремието.
Ботьо Ботев е роден през 1954 г. в Стара Загора. През 1973 г. завършва Художествената гимназия в град Казанлък, а впоследствие през 1982 г. се дипломира в специалност „Живопис” във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, в ателието на доц. Янаки Манасиев и проф. Александър Терзиев. След завръщането си в Стара Загора, участва активно в художествения живот на града, като реализира няколко самостоятелни изложби. Включва се в колективни и национални художествени форуми, в пленер „Дружба” (Стара Загора), международен пленер в Полша и в националния – „Светлина, земя и хора” в град Раднево. Своята отдаденост на живописта художникът съчетава с работа като учител по изобразително изкуство в Пето ОУ „Митьо Станев”, Стара Загора. Неговата дейност на преподавател започва през 1987 година и продължава до края на живота му. Получава награди, както за живопис, така и почетни отличия за постижения в образователното дело, като „Анастасия Тошева”, „Неофит Рилски” и др. Има реализирани четири стенописа в училището, където работи, и един – в Търговската гимназия на града. Немалко от неговите ученици избират пътя на изкуството. Негови произведения са притежание на галерии и частни колекционери в Полша, Италия, Франция, Норвегия, Германия и др.
Изложбата може да бъде разгледана до 21 юли 2024 г.