Гражданите на Стара Загора могат да кандидатстват отново за смяна на отоплителните уреди от 13 януари 2025 г.

Община Стара Загора подновява приема на документи за кандидатстване за безплатна подмяна на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с нови по-екологични алтернативи. Подновяването стартира на 13 януари 2025 г., понеделник.

Кандидатстването се осъществява в рамките на основната фаза на Интегриран проект „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”, финансиран по Програма LIFE на ЕС.

В настоящата трета покана допустимите уреди за подмяна на старите печки на дърва и въглища са само климатици със следните технически характеристики:

Климатик 9000 BTU

Климатик 12 000 BTU

Началната дата за кандидатстване е 13.01.2025 г., а крайният срок – 14.02.2025 г., включително.

В случай, че в този срок броят на допустимите кандидати е по-малък от квотата на уредите за подмяна – 250 броя, крайният срок може да бъде удължен.

Класирането на кандидатите и публикуването на списък на одобрените кандидати ще се извърши не по-късно от 5 календарни дни след изтичане на крайния срок за кандидатстване.

Пълният текст на поканата, документите за кандидатстване, включително указания за попълването им, можете да откриете в раздел „Кандидатствай” на https://lifeipcleanair.eu/ и на официалната интернет страница на Община Стара Загора на следния линк: https://www.starazagora.bg/bg/integriran-proekt-balgarskite-obshtini-rabotyat-zaedno-za-podobryavane-na-kachestvoto-na-atmosferniya-vazduh-dokumenti-za-kandidatstvane.

Документите могат да се подават всеки работен ден от 9.00 часа до 17.00 часа в Община Стара Загора на адрес: бул. „Цар Симеон Велики” № 107, партер.

Одобрените кандидати за подмяна на уреди от първата и втора покана за кандидатстване по Основната схема, които имат сключени договори, нямат право да кандидатстват отново по настоящата покана.

Главната цел на проекта е да допринесе за намаляването на количеството на фините прахови частици – основен проблем на качеството на въздуха в България. Замърсяването с ФПЧ най-често е резултат от използването на твърдо гориво за битовото отопление през зимата, съчетано с емисиите на вредни вещества от автомобилния транспорт.