Проблеми със селскостопански животни

Има ли възможност да се полагат грижи за безстопанствените животни и евентуалното им прибиране в други стопански обекти на територията на населените места , тази тема бе обсъдена на разширено заседание на Областната епизоотична комисия, по разпореждане на Българската агенция по безопасност на храните , във връзка с възникнали в страната инциденти през 2024г с участието на селскостопански животни.

Срещата между експертите бе провокирана от инцидент край Кюстендил от края на миналата 2024г, когато безконтролно пуснати животни навлязоха на пътно платно и доведоха до пътнотранспортно произшествие, при което човек загуби живота си.

По време на заседанието, директорът на ОДБХ Стара Загора обърна внимание на два закона и припомни, че правомощията и отговорността са споделени между Дирекцията и общините, и е необходимо да се усъвършенства технология за бърза реакция при появата на епизоотично огнище.
Основен акцент бе обсъждането на въпроса дали има възможност да се полагат грижи за безстопанствените животни и евентуалното им прибиране в други стопански обекти на територията на населените места. Представителите на общините изразиха своята готовност да поемат този ангажимент, но подчертаха, че няма достатъчно финансови средства за справяне с подобни ситуации.

От ОД на МВР Стара Загора подчертаха, че както досега, така и занапред ще асистират на институциите при възникване на различни казуси, свързани с поява на животни на чужди терени.
След активна дискусия, всички страни стигнаха до споразумение в кратки срокове да представят своите писмени предложения за справяне с евентуално възникващи проблеми със селскостопански животни. Предложението за оптимизиране и усъвършенстване на нормативните уредби ще бъде обсъдено на следваща среща.

Областният управител Методи Марков изрази готовност предложенията дадени по време на заседанието да бъдат представени на вниманието на ресорните министерства.

 

Снимка: Интернет